The 2019 Puget Sound Regional: Wednesday, August 21

Welcome to Lynnwood!


Attendance So Far

545 tables at the end of Wednesday play; down from last year by 46½ tables (-7.9%).  I guess we'll need a big weekend turnout to make up for this...


Masterpoint Leaders

Remember, these lists do not include events that are not complete, such as knockout teams that conclude tomorrow...


Overall Leaders thru Wednesday

1Patrick Dunn, Edmonds WA51.86
1Polly Dunn, Edmonds WA51.86
3Bjorgvin Kristinsson, Columbia Hgts MN45.65
3Daniel Hoekstra, Portland OR45.65
5Bryan Maksymetz, Vancouver BC43.76
5Gordon McOrmond, Vancouver BC43.76
7July Ratley, Redding CA40.26
7Mark Itabashi, Murrieta CA40.26
9Dave Westfall, Spokane WA32.89
10Robert Bjorge, Bellingham WA30.81
11Jim Aitken, Bellevue WA29.39
12Marty McCune, Seattle WA29.05
13Thomas Devine, Ferndale WA28.44
14Ken Scholes, Bellevue WA27.53
14Ray Miller, Seattle WA27.53
16John Massman III, Seattle WA26.72
17Stanley Roberts, Kirkland WA26.48
17Sun-O Ho, Redmond WA26.48
19Larry Pocock, Vancouver BC25.61
19Yue Su, Vancouver BC25.61
21Dennis Heller, Clinton WA24.62
22Corneliu Galer, Mercer Island WA24.10
23Cynthia Glad, Seattle WA22.15
23Sue Anderson, Seattle WA22.15
25Ronald Woodard, Olympia WA20.75

Non-Life Master Leaders thru Wednesday

1Candace Allen, Clinton WA16.64
2Gordon Chin, Bainbridge Isle WA14.99
2Mike Derrenberger, Port Ludlow WA14.99
4Susan Waggoner, Mercer Island WA12.99
5Razon Johnson, Kingston WA11.99
6Yen Karro, Surrey BC10.04
7Mike Shafer, Mt Lake Terrace WA9.39
8Jon Ransom, Bellingham WA8.54
8Ron Delbecq, Bellingham WA8.54
10George Hubman, Kirkland WA8.37
10Michael Servais, La Quinta CA8.37
12Arthur Resnick, Seattle WA8.00
13Kathryn Chapman, Woodstock GA7.82
14Don Kelly, Renton WA7.71
14Larry Coats, Kent WA7.71
16Brian Sims, Cultus Lake BC7.45
17Terence Block, Bellevue WA7.10
18Karen Madison, Spokane Valley WA7.02
18Lucy Lange, Seattle WA7.02
20Steven Levy, Seattle WA6.54

Have a look at the masterpoints page to see totals for everyone, including red-gold breakdowns, updated each night by about midnight.


Tips for Tops!

Today's speaker will be Tom Carmichael, at 6:15 in the back of the playing area, with an "Ask Tom" question and answer session.

Oops dept...

Something happened last night and the transmission of files from Seattle to Vancouver failed, so I am finishing this up Thursday morning and discovering a few more curveballs to swing at in my new data handling program...sorry for the delay in posting.

Puzzles

Another new type of online puzzle for you in two versions: easy and not so easy.  Enjoy!  All instructions, answers, and solving tips are at the links.


Wednesday Open Pairs

Winners: Robert Bjorge, Thomas Devine

Fourth at the break after a slow start in the afternoon, event winners Robert Bjorge and Thomas Devine put together eight rounds in the evening all above 54%, enough to put them on top for good by the end of round 3.  Strat B winners Paul Wayne English and Steve Estvanik hit a bump in the road halfway through the evening session but recovered over the last four rounds to take the strat by about a board.  Strat C Winners Stephen Pickett and Thomas Anderson had two steady sessions of just over 52%, no small feat in the tough open field.

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 3000+ / B: 1500 - 3000 / C: 0 - 1500.  
Average masterpoints for players in this event: 4209

MPts Score A B C Wednesday Open Pairs (20, 20 tables)
ACBL Live Link
28.44 61.21% 1 Robert Bjorge; Bellingham WA; Thomas Devine; Ferndale WA
21.33 59.84% 2 Larry Pocock - Yue Su; Vancouver BC
16.00 59.70% 3 Sun-O Ho; Redmond WA; Stanley Roberts; Kirkland WA
12.00 58.43% 4 Edith DeShaw; Seattle WA; Sharon Gaunt; Tacoma WA
9.48 56.92% 5 Marty McCune; Seattle WA; Paul Schwaighart; Normandy Park WA
8.13 56.48% 6 Mark Itabashi; Murrieta CA; July Ratley; Redding CA
7.11 55.75% 7 Jessie Brunswig; Fountain Hills AZ; Gregory Trautman; Olympia WA
10.66 54.92% 8 1 Paul Wayne English - Steve Estvanik; Seattle WA
5.69 54.34% 9 Mary McCune; Seattle WA; Yayoi French; Kirkland WA
8.00 52.73% 10 2 Anita Morse; North Vancouver BC; Frances Corney; Vancouver BC
6.00 52.19% 3 1 Stephen Pickett; Vancouver BC; Thomas Anderson; North Vancouver BC
4.50 51.56% 4 Anne S Kao; Bellevue WA; Edith Huffman; Redmond WA
3.55 51.41% 5 2 Kirby Baker; Mill Creek WA; Joyce Williamson; Kirkland WA
3.05 50.83% 6 3 Shelley Burns; North Vancouver BC; Martha Jenkins; Kirkland WA
1.80 49.22% 4 Ron Fox; Port Coquitlam BC; Brian Sims; Cultus Lake BC

Wednesday Gold Rush 0-750 Pairs

Winners: Kurt Lichtenberg, John Ellis

Event winners Kurt Lichtenberg and John Ellis were fourth at the break but needed only one good round in the evening to get to first place for good.  Allen Sussman and Terence Block stayed close behnd all the way, eventually winning the second and third strats.

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): 7: 300 - 750 / 3: 200 - 300 / 2: 0 - 200.  No player over 750 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 285

MPts Score 7 3 2 Wednesday Gold Rush 0-750 Pairs (21, 21 tables)
ACBL Live Link
7.12 61.53% 1 Kurt Lichtenberg; Bellevue WA; John Ellis; Graham WA
5.34 59.10% 2 1 1 Allen Sussman; Mercer Island WA; Terence Block; Bellevue WA
3.51 57.78% 3/4 2/3 2 Dennis Kehl-Fie; Seattle WA; Mike Shafer; Mt Lake Terrace WA
3.51 57.78% 3/4 2/3 George Shaffner - David Mac Auley; Bellingham WA
2.37 57.08% 5 4 3 Larry Coats; Kent WA; Don Kelly; Renton WA
1.91 55.69% 6/7 5 Trish Simmons - Shirley Perkins; Wenatchee WA
1.91 55.69% 6/7 Eri Griffin - Al Liu; Seattle WA
1.94 54.93% 8 6 4 Jessie Ahroni; Lake Forest Pk WA; Barbara Erickson; Shoreline WA
2.04 54.58% 9 Carl Ostertag; Coupeville WA; Royal Larson; Freeland WA
1.24 54.38% 10/11 Joanne Parker - Ted Parker; Abbotsford BC
1.24 54.38% 10/11 Henrietta Moore; Olympia WA; Steven Levy; Seattle WA
1.22 52.50% 5 Alice Arnold - Charles Butros; Shelton WA

Wednesday Evening BAM Swiss

Winners: Jarvis (A), Campbell (B), Lycette (C)

Three match wins of five boards to one and a narrow 2½ - 3½ loss were enough for Jarvis to win by a board and a half, a large margin in Board-A-Match events.  B winners Campbell were undefeated but would have liked more than a 3-3 tie in the final match.  A respectable 11 boards out of 24 was enough for Lycette to take the strat C win in the rough and tumble open Board-A-Match field.

Swiss Teams event with 4 matches of 6 boards, scored in Board-A-Match style, where a board can be won or lost (even by 10 points!) or tied.  Strat limits (by team average): A: 2000+ / B: 1000 - 2000 / C: 0 - 1000.  
Average masterpoints for players in this event: 1986

MPts Boards
Won
A B C Wednesday Evening BAM Swiss (15 teams)
ACBL Live Link
4.67 17½ 1 Christopher Jarvis - Adam Ruprecht - Cristal Nell - Bryan Delfs; Seattle WA
3.50 16 2 1 William Campbell; Mercer Island WA; Ted Bartunek; Kent WA; Andrea James; Auburn WA; John Massman III; Seattle WA
2.03 14½ 3/5 Cynthia Glad - Sue Anderson; Seattle WA; Tim White - Renae White; Mercer Island WA
2.03 14½ 3/5 2/3 Karen Hudesman - Monty Gray - Thomas Brown; Seattle WA; Bradley Rind; Mercer Island WA
2.03 14½ 3/5 2/3 David Fallen - Marla Patterson; Arlington WA; Art Hutton - Jackie Hutton; Stanwood WA
1.28 12½ 4 Galen Hesson; Edmonds WA; Tommy Bailey; Shoreline WA; Evan Stoll, Jr; Kingston WA; Muhunthan Sivapragasam; Redmond WA
1.67 10½ 1 Valerie Lycette; Issaquah WA; Christine McKenna; Edmonds WA; Martha Potter - Sandy Thor; Seattle WA

Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams

Winners: Hoekstra, Richardson, Waggoner

The Hog-In-Training picked only one finalist in each bracket, for a score of 7/15.  Not a bad start since he is usually closer to 30%!

Bracket Knockout Teams event, with 4 rounds of 24-board matches.  Teams are grouped by team masterpoints into team brackets, with three-way matches where neccessary in the first and second rounds to reduce to four teams.  

MPts Bracket Rank Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams ACBL Live Links:
Bracket:  
I   II   III  
(32 teams in 3 brackets)
27.01 I 1 Daniel Hoekstra; Portland OR; Bjorgvin Kristinsson; Columbia Hgts MN; Polly Dunn - Patrick Dunn; Edmonds WA
18.91   2 Bryan Maksymetz - Gordon McOrmond; Vancouver BC; Dave Westfall; Spokane WA; Jim Aitken; Bellevue WA
10.80   3/4 Cynthia Glad - Sue Anderson; Seattle WA; Tim White - Renae White; Mercer Island WA
10.80   3/4 William Campbell; Mercer Island WA; Ted Bartunek; Kent WA; Andrea James; Auburn WA; John Massman III; Seattle WA
16.64 II 1 Robert Richardson - Candace Allen; Clinton WA; Diane Felure; Vashon WA; Joel Castoriano; Mercer Island WA
11.65   2 Christopher Class; Sequim WA; Hugh Hendrickson; Renton WA; Alexander Woo; Moscow ID; Bonnie Broders; Port Townsend WA
6.66   3/4 Beau Hovda; Bothell WA; James Dukelow Jr; Benton City WA; Bruce Busby - Brian Busby; Campbell River BC
6.66   3/4 Kerry Cotterell - Ellen Cotterell; Freeland WA; Colin Hemsley - Anne Dudman; San Jose CA
11.99 III 1 Susan Waggoner; Mercer Island WA; Razon Johnson; Kingston WA; Mike Derrenberger; Port Ludlow WA; Gordon Chin; Bainbridge Isle WA
8.39   2 Paul Evanoff; Kent WA; Leigh Castoldi; Renton WA; Paul Huntress; Auburn WA; Lynne Phillips; Sammamish WA
4.80   3/4 Donald Brown; Seattle WA; Susan Cothern; Woodinville WA; Grant Deger - Susanna Hunter; Bellingham WA
4.80   3/4 Sandy Thor - Martha Potter; Seattle WA; Valerie Lycette; Issaquah WA; Christine McKenna; Edmonds WA

Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams, Bracket One

Bracket One has nine teams and a masterpoint average of 4483 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Tuesday Afternoon
2.70 red
Quarterfinals
Tuesday Evening
10.80 gold
Semifinals
Wednesday Afternoon
18.91 gold
Final
Wednesday Evening
27.01 gold

3-way: Cook vs Joinette vs Cox

3-way: Cox vs Cook vs Joinette

3-way: Glad vs Campbell vs Parrish

3-way: Campbell vs Parrish vs Glad

3-way: Hoekstra vs Campbell vs Cox


Hoekstra vs Glad


Maksymetz vs Campbell


Maksymetz vs Hoekstra

Hideous Hog (In Training)'s Prediction was:


Hoekstra over Maksymetz in the final.  (4/5)


Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams, Bracket Two

Bracket Two has ten teams and a masterpoint average of 1410 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Tuesday Afternoon
1.66 red
Quarterfinals
Tuesday Evening
6.66 gold
Semifinals
Wednesday Afternoon
11.65 gold
Final
Wednesday Evening
16.64 gold

3-way: Cotterell vs Silvas vs Richardson

Class vs Emmerson

Patterson vs Creech

3-way: Silvas vs Richardson vs Cotterell

3-way: Cotterell vs Hovda vs Creech


3-way: Creech vs Cotterell vs Hovda


Cotterell vs Class


Hovda vs Richardson


Richardson vs Class

Hideous Hog (In Training)'s Prediction was:


Cotterell over Richardson in the final.  (2/5)


Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams, Bracket Three

Bracket Three has thirteen teams and a masterpoint average of 513 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Tuesday Afternoon
1.20 red
Quarterfinals
Tuesday Evening
3.20 red, 1.60 gold
Semifinals
Wednesday Afternoon
5.60 red, 2.79 gold
Final
Wednesday Evening
8.00 red, 3.99 gold

McCrindle vs Waggoner

3-way: Dam vs Ziel vs Mandery

3-way: Sager vs Macomber vs Evanoff

3-way: Macomber vs Evanoff vs Sager

3-way: Ziel vs Mandery vs Dam

Thor vs Vollmer

3-way: Boardman vs Brown vs Kassebaum

Ziel vs Waggoner


Mandery vs Evanoff


Kassebaum vs Thor


Brown vs Macomber


Thor vs Waggoner


Brown vs Evanoff


Evanoff vs Waggoner

Hideous Hog (In Training)'s Prediction was:


Thor over Evanoff.  (1/5)





Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockout Teams: Brackets


Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockout Teams, Bracket One

Bracket One has nine teams and a masterpoint average of 6539 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Wednesday Afternoon
3.40 red
Quarterfinals
Wednesday Evening
13.58 gold
Semifinals
Thursday Afternoon
23.77 gold
Final
Thursday Evening
33.95 gold

3-way: Neimand vs Ferguson vs Hartley

3-way: Godefroy vs Steil vs Tracy

3-way: Schermer vs Lortz vs Hostetler

3-way: Lortz vs Hostetler vs Schermer

3-way: Steil vs Tracy vs Godefroy

3-way: Ferguson vs Tracy vs Schermer


3-way: Hostetler vs Godefroy vs Hartley


3-way: Schermer vs Ferguson vs Tracy


3-way: Hartley vs Hostetler vs Godefroy


Ferguson vs Godefroy


Schermer vs Hartley


??? vs ???

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Ferguson over Schermer in the final.

Bracket One Semifinalist Team Rosters:

Bruce Ferguson; Palm Springs CA; Douglas Fjare; Estes Park CO; Valentin Kovachev; Las Vegas NV; Joelle Benioff; San Francisco CA
vs
Ole Godefroy - Julie Godefroy; Bellevue WA; William O'Brien; Mountlake Ter WA; Leo Schwartz; Mill Creek WA

John Schermer - Ray Miller; Seattle WA; Ken Scholes; Bellevue WA; Vicki Rauscher; Shoreline WA
vs
Patti Hartley; Kenmore WA; Susan Peters; Vancouver BC; Barbara Nist; Seatac WA; Doug Hansford; Surrey BC


Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockout Teams, Bracket Two

Bracket Two has eleven teams and a masterpoint average of 1398 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Wednesday Afternoon
1.75 red
Quarterfinals
Wednesday Evening
6.98 gold
Semifinals
Thursday Afternoon
12.22 gold
Final
Thursday Evening
17.46 gold

Emmerson vs Patterson

Korol vs Bailey

Hudesman vs Chinn

3-way: Custer vs Cowan vs Stuberg

McGeary vs Darcy

3-way: Cowan vs Stuberg vs Custer

3-way: Emmerson vs McGeary vs Stuberg


3-way: Korol vs Chinn vs Custer


3-way: Stuberg vs Emmerson vs McGeary


3-way: Custer vs Korol vs Chinn


Korol vs Stuberg


McGeary vs Custer


??? vs ???

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Stuberg over McGeary in the final.

Bracket Two Semifinalist Team Rosters:

Matt Korol - Theo Korol; Seattle WA; David Rosenberg; Paradise Valley AZ; Steven Fox; Kensington MD
vs
Dex Stuberg - Clifford Feldman; Seattle WA; Cliff Marx; Everett WA; Joseph Ulrich; Arlington WA

Bill McGeary - Patrick Johnson; Clinton WA; Paul Conroy; Aberdeen WA; David Baer; Seattle WA
vs
Allen Custer; Edmonds WA; R Kirk - R Ginter; Seattle WA; Yat Sing Ma; Lynnwood WA


Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockout Teams, Bracket Three

Bracket Three has twelve teams and a masterpoint average of 469 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Wednesday Afternoon
1.12 red
Quarterfinals
Wednesday Evening
2.24 red, 2.24 gold
Semifinals
Thursday Afternoon
3.91 red, 3.91 gold
Final
Thursday Evening
5.59 red, 5.59 gold

3-way: Meister vs Jensen vs Morris

3-way: Marshall vs Morgan vs Price

3-way: Burwell vs Von Land vs Hsieh

Meister vs Newland


Dyer vs Von Land


Marshall vs Morris


Morgan vs Hsieh


Meister vs Von Land


Marshall vs Hsieh


??? vs ???

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Marshall over Meister in the final.

Bracket Three Semifinalist Team Rosters:

Janet Meister - Karen Trenner; Bellevue WA; Denise Holst; Courtenay BC; Barb McCrindle; Merville BC
vs
Craig Von Land - Elaine Lieberman - Eileen Duffy; Seattle WA; Irving Sonkin; Kirkland WA

Tony Marshall; Seattle WA; Gilda Joyce - Tony Joyce; Medina WA; Paul Held; Bellevue WA
vs
Gianni Hsieh - Arthur Gong - Helena Hsieh - Rui Gong; Sammamish WA



Wednesday Morning Side Game

Winners: Martin Gelfand, John Impert

Five of eighteen pairs broke 60%!

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Morning Side Series Side Game Series, session 2 of 5 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 796

MPts Score A B C Wednesday Morning Side Game (9 tables)
ACBL Live Link
3.60 63.39% 1 1 Martin Gelfand - John Impert; Seattle WA
2.37 61.01% 2/3 Dean Altschuler - Robert Bjorge; Bellingham WA
2.70 61.01% 2/3 2 Margaret Moen; Seattle WA; Paula Strand; Kirkland WA
2.45 60.42% 4/5 3/4 1 Sally Lynum-Lee - Tim Berta; Sequim WA
1.78 60.42% 4/5 3/4 Keith Hilzendeger; Phoenix AZ; Thomas Trudeau; San Antonio TX
1.84 57.44% 5 2 Susan Vollmer - Dian Williams; Federal Way WA
1.38 55.36% 3 Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA
1.03 50.60% 4 Wendy Allex; Ferndale WA; Jim Hansen; Bellingham WA

Wednesday Afternoon Side Game

Winners: Kay Adams, Lucy Lange

Huge game for Adams and Lange, only two rounds below average!

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Afternoon Side Series Side Game Series, session 3 of 6 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1399

MPts Score A B C Wednesday Afternoon Side Game (13 tables)
ACBL Live Link
4.36 66.67% 1 1 Kay Adams - Lucy Lange; Seattle WA
3.27 61.54% 2 2 1 Carolyn Roe - Karen Wong; Seattle WA
2.45 59.29% 3 3 Shirley Hayes - Frank Alexandro; Kirkland WA
1.84 58.65% 4 Ron Beall - Jennifer Beall; Bellingham WA
1.88 57.85% 5 Mike Bovarnick; Mercer Island WA; Farhad Nozari; Woodinville WA
1.95 57.37% 6 4 2 Leslie Milstein - Margaret Sebastian; Bellevue WA
1.46 56.25% 5/6 3 Jon Ransom - Ron Delbecq; Bellingham WA
1.10 56.25% 5/6 Ann Stephens; Carlsbad CA; Ginger Augustavo; Seattle WA
1.10 54.65% 4 Loren Loesell; Renton WA; Catherin Maxwell; Kirkland WA
0.82 49.20% 5 Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA

Wednesday Evening Side Game

Winners: Michael Christensen, Becky Stevens

We'll have Side Series leaders in the Thursday issue, a few complications and time constraints prevented me from getting to them today...

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Evening Side Series Side Game Series, session 3 of 6 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1605

MPts Score A B C Wednesday Evening Side Game (9 tables)
ACBL Live Link
3.60 64.81% 1 Michael Christensen - Becky Stevens; Seattle WA
3.22 61.57% 2 1 1 Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA
2.03 58.33% 3 James Thompson; Seattle WA; Dudley Brown; Grandview WA
2.42 56.94% 4 2 Barbra Cowan - Marilyn Olson; Wenatchee WA
1.81 56.71% 5 3 Colin Hemsley - Anne Dudman; San Jose CA
1.52 53.70% 4 George Tu; Vancouver BC; Rex Tu; Bellevue WA
1.06 52.78% 5 Joan Stark - Edward Stark; Happy Valley OR
1.73 50.69% 2 Chris Vernon; Sammamish WA; Jacky Faucheux; Redmond WA
1.13 46.99% 3/4 Steven Mark Lewis; Kirkland WA; Grant Davis; Mercer Island WA
1.13 46.99% 3/4 Eve Jensen; Abbotsford BC; Clare Brooks; Kingston WA

Wednesday Afternoon 199er Pairs

Winners: Ronald McMullen, Jim Frost

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): D: 100 - 200 / E: 50 - 100 / F: 0 - 50.  No player over 200 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 78

MPts Score D E F Wednesday Afternoon 199er Pairs (11 tables)
ACBL Live Link
2.60 62.80% 1 1 Ronald McMullen; Shoreline WA; Jim Frost; Seattle WA
1.95 60.42% 2 2 Gretchen Shively - Chuck Shively; Seattle WA
1.46 59.52% 3 Jim Hansen; Bellingham WA; Wendy Allex; Ferndale WA
1.30 56.85% 4 3 Judy Fisher; Redmond WA; Lola Leen; Bellevue WA
0.89 55.65% 5 4 Paul Hess - Kathleen Hess; Bellingham WA
0.91 54.76% 6 Rona Visser; Bellevue WA; Wendy Wilson; Los Angeles CA
0.64 53.27% 5/6 Yoko Tilley; Bellevue WA; Carlyn Gauen; Sammamish WA
1.43 53.27% 5/6 1 Allyson Welsh; Monroe WA; Marilyn Sylvestre; Sarasota FL
1.07 51.19% 2 Stan Kehl; Seattle WA; Jeff Paden; Lake Forest Pk WA
0.80 49.70% 3 Rosalie Holcomb - Janis Wasser; Seattle WA

Wednesday Evening 199er Pairs

Winners: David Harrowe, James Johnson

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 100 - 200 / B: 50 - 100 / C: 0 - 50.  No player over 200 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 77

MPts Score A B C Wednesday Evening 199er Pairs (5 tables)
ACBL Live Link
1.86 64.88% 1 David Harrowe; University Pl WA; James Johnson; Puyallup WA
1.63 57.50% 2 1 Russell Wing; Gig Harbor WA; Kathryn Chapman; Woodstock GA
1.22 55.00% 3 2 Chungli C. Wang - Fred Yu; Bellevue WA
0.78 51.63% 4 Rona Visser; Bellevue WA; Wendy Wilson; Los Angeles CA
0.92 50.38% 3 David Skover - Stan Kehl; Seattle WA

Click on 'Thursday' below to see information about Thursday's events!  Once the play for the day is over, and the results are processed, the daily pages will switch from event information to results.