The 2019 Puget Sound Regional: Tuesday, August 20

Welcome to Lynnwood!


Attendance So Far

331 tables at the end of Tuesday play; down from last year by 18 tables (-5.2%).  Still on pace for slightly over 1300 tables.


Masterpoint Leaders

Remember, these lists do not include events that are not complete, such as knockout teams that conclude tomorrow...


Overall Leaders thru Tuesday

1July Ratley, Redding CA32.13
1Mark Itabashi, Murrieta CA32.13
3Ken Scholes, Bellevue WA27.53
3Ray Miller, Seattle WA27.53
5Bryan Maksymetz, Vancouver BC24.85
5Gordon McOrmond, Vancouver BC24.85
5Patrick Dunn, Edmonds WA24.85
5Polly Dunn, Edmonds WA24.85
9Corneliu Galer, Mercer Island WA24.10
9Dennis Heller, Clinton WA24.10
11Douglas Fjare, Estes Park CO20.53
11Valentin Kovachev, Las Vegas NV20.53
13Ronald Woodard, Olympia WA20.02
14Marty McCune, Seattle WA19.57
15Bjorgvin Kristinsson, Columbia Hgts MN18.64
15Daniel Hoekstra, Portland OR18.64
17Dave Walker, Seattle WA18.07
18Muhunthan Sivapragasam, Redmond WA14.00
19Dave Westfall, Spokane WA13.98
19Sandra Scholes, Bellevue WA13.98
21Paul Martin, Duvall WA13.39
21William O'Brien, Mountlake Ter WA13.39
23Amy DeShaw, Seattle WA12.87
24Ann Romeo, Seattle WA12.42
24Joel Fuhrman, Kirkland WA12.42
24John Massman III, Seattle WA12.42
27David Hildebrand, Lake Forest Pk WA11.72
28Stephen Pickett, Vancouver BC11.63
28Thomas Anderson, North Vancouver BC11.63
30Phyllis Rakevich, Tumwater WA10.71

Non-Life Master Leaders thru Tuesday

1Yen Karro, Surrey BC9.54
2Arthur Resnick, Seattle WA8.00
3George Hubman, Kirkland WA7.99
3Michael Servais, La Quinta CA7.99
5Jon Ransom, Bellingham WA7.08
5Ron Delbecq, Bellingham WA7.08
7Kathryn Chapman, Woodstock GA6.19
8Mike Shafer, Mt Lake Terrace WA5.88
9Brian Sims, Cultus Lake BC5.65
10Don Kelly, Renton WA5.34
10Gary Jun Ye, Bothell WA5.34
10Larry Coats, Kent WA5.34
13Dennis Weczorek, Lake Stevens WA5.33
13Keith Vest, Snohomish WA5.33
13Robert Horn Jr, Woodinville WA5.33
13Thomas Conlon, Redmond WA5.33
17Steven Levy, Seattle WA5.30
18Carl Latham, Anacortes WA5.12
18Timothy Bertch, Anacortes WA5.12
20Janice Fallen, Arlington WA4.10
20Mary Stoa, Shoreline WA4.10

Have a look at the masterpoints page to see totals for everyone, including red-gold breakdowns, updated each night by about midnight.


Puzzles are back!

Working on a lot of things this week, but for those of you who used to like the puzzles I printed in the old bulletins, here is a link to one you can play online: it's a type of puzzle that is easier to do on a screen than on paper.  The puzzle, solution, and all the instructions you'll need are all here ... and here is a more difficult one for those who find the first as easy as I did....


Tuesday Open Pairs

Winners: Mark Itabashi, July Ratley

Event winners Mark Itabashi and July Ratley were nowhere going into the last round of the first session, 27th overall, dead center of the field.  But an 80% final round started the comeback, and by midway through the evening session they had made it to the top with rounds of 80%, 83%, 52%, 89%, 77% and 60%.  A small bump in round seven and they were off again cementing the win by nearly a full board.  Paul Martin and William O'Brien had some strong stretches in the final rounds to win strat B, while Stephen Pickett and Thomas Anderson rode steadily to the top of the C strat but had to recover in the final stages to win by a breathalyzer reading: 0.08 of a matchpoint!

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 3000+ / B: 1500 - 3000 / C: 0 - 1500.  
Average masterpoints for players in this event: 4346

MPts Score A B C Tuesday Open Pairs (27, 27 tables)
ACBL Live Link
32.13 60.67% 1 Mark Itabashi; Murrieta CA; July Ratley; Redding CA
24.10 58.65% 2 Dennis Heller; Clinton WA; Corneliu Galer; Mercer Island WA
18.07 57.75% 3 Dave Walker - Marty McCune; Seattle WA
13.55 57.14% 4 Ray Miller; Seattle WA; Ken Scholes; Bellevue WA
10.71 57.05% 5 Ronald Woodard; Olympia WA; Phyllis Rakevich; Tumwater WA
13.39 56.80% 6 1 Paul Martin; Duvall WA; William O'Brien; Mountlake Ter WA
8.03 56.20% 7 Connie Marfell; Milwaukee OR; Marilyn Breeze; Bellevue WA
7.14 55.15% 8 Steven Love; Laguna Niguel CA; Alberto Feilhaber; Irvine CA
10.04 54.84% 9 2 Robert Moore; San Diego CA; Nick Tipton; Lynnwood WA
7.53 54.83% 10 3 1 Stephen Pickett; Vancouver BC; Thomas Anderson; North Vancouver BC
5.65 54.82% 11 4 2 Brian Sims; Cultus Lake BC; Ron Fox; Port Coquitlam BC
4.94 54.53% 12 5 Bill Wood - Jill Wood; Meridian ID
4.59 53.91% 13 Howard Epley; Kent WA; Karen Hudesman; Seattle WA
4.28 53.79% 14 Larry Pocock - Yue Su; Vancouver BC
3.83 53.54% 6 3 William Fleming; Seattle WA; William Etnyre; Salt Lake City UT
3.35 52.09% 7 4 Navin Sinha; Suwanee GA; Gary Jun Ye; Bothell WA
2.98 51.32% 5 Shelley Burns; North Vancouver BC; Martha Jenkins; Kirkland WA

Tuesday Gold Rush 0-750 Pairs

Winners: Arthur Resnick, Rosemay Vazeux

It took only one round in the evening for event winners Arthur Resnick and Rosemay Vazeux to grab a lead they would never reliquish.  Under-200 winners Larry Coats and Don Kelly came from 14th overall at the break to finish about a board and a half behind the winners!

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): 7: 300 - 750 / 3: 200 - 300 / 2: 0 - 200.  No player over 750 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 278

MPts Score 7 3 2 Tuesday Gold Rush 0-750 Pairs (21, 21 tables)
ACBL Live Link
7.12 61.67% 1 1 Arthur Resnick - Rosemay Vazeux; Seattle WA
5.34 58.82% 2 2 1 Larry Coats; Kent WA; Don Kelly; Renton WA
4.01 56.74% 3 Christine Myers; Redmond WA; Kathy Brown; Issaquah WA
3.00 56.04% 4 3 Kate Walters; Menlo Park CA; Ellen Kohjima; Tacoma WA
2.37 55.90% 5 Frank Vlach - Karen Vlach; Trophy Club TX
2.03 55.49% 6 Nora Jackson; Palm Springs CA; Walter Thies; Corvallis OR
1.88 54.58% 7 4 Joanne Parker - Ted Parker; Abbotsford BC
2.51 54.17% 8 5 2 Warren Norman; Auburn WA; James Eberle; Federal Way WA
1.57 53.47% 9 Morgan Landry; Juneau AK; Clare Brooks; Kingston WA
1.29 53.26% 10 Richard Kennedy - Tony Alberts; Seattle WA
1.61 53.19% 11/13 6 Nick Nichols - Patti Hulvershorn; Seattle WA
1.61 53.19% 11/13 Gordon Sawyer; Seattle WA; Mary Blanchett; Issaquah WA
1.10 53.19% 11/13 Carolyn Wyman; Beaux Arts WA; Henrietta Moore; Olympia WA
1.88 52.85% 3 Mike Shafer; Mt Lake Terrace WA; Dennis Kehl-Fie; Seattle WA
1.41 52.36% 4 Frances Smith - Robert Smith; Langley WA
1.12 52.22% 5 Timothy Bertch - Carl Latham; Anacortes WA

Tuesday Evening Swiss Teams

Winners: Joinette (A), Adams (B), Sharp (C)

The Joinette team had 51 out of 60 after three matches and cruised to victory by holding B winners Adams to a 4-IMP win in the finale.  Adams finished four VPs behind but won all four matches.  The Sharp team won strat C on an unusual path, winning all 40 of their VPs in the final three matches!

Swiss Teams event with 4 matches of 6 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits (by team average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1397

MPts VPs A B C Tuesday Evening Swiss Teams (9 teams)
ACBL Live Link
3.55 59 1 Corrine Joinette; Edmonds WA; Reidun Decker - John Swanson - Amy DeShaw; Seattle WA
2.66 55 2 1 Kay Adams - Lucy Lange; Seattle WA; Marilyn Shelton; Chattanooga TN; James Darcy; Everett WA
2.00 47 3 2 David Fallen - Marla Patterson; Arlington WA; Art Hutton - Jackie Hutton; Stanwood WA
1.50 45 4 Jay Brandt - Gay Parrish; Bellingham WA; Margo Putnam - Roger Putnam; Redmond WA
1.72 40 3 1 Morris Sharp - Isaac Cohen; Seattle WA; Jack Xiang; Mill Creek WA; David Roselle; Kirkland WA


Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams, Bracket One

Bracket One has nine teams and a masterpoint average of 4483 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Tuesday Afternoon
2.70 red
Quarterfinals
Tuesday Evening
10.80 gold
Semifinals
Wednesday Afternoon
18.91 gold
Final
Wednesday Evening
27.01 gold

3-way: Maksymetz vs Shelton vs Hoekstra

3-way: Glad vs Campbell vs Parrish

3-way: Cook vs Joinette vs Cox

3-way: Hoekstra vs Campbell vs Cox


3-way: Cook vs Glad vs Maksymetz


Maksymetz vs Campbell


Hoekstra vs Glad


??? vs ???

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Hoekstra over Maksymetz in the final

Bracket One Semifinalist Team Rosters:

Bryan Maksymetz - Gordon McOrmond; Vancouver BC; Dave Westfall; Spokane WA; Jim Aitken; Bellevue WA
vs
William Campbell; Mercer Island WA; Ted Bartunek; Kent WA; Andrea James; Auburn WA; John Massman III; Seattle WA

Daniel Hoekstra; Portland OR; Bjorgvin Kristinsson; Columbia Hgts MN; Polly Dunn - Patrick Dunn; Edmonds WA
vs
Cynthia Glad - Sue Anderson; Seattle WA; Tim White - Renae White; Mercer Island WA



Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams, Bracket Two

Bracket Two has ten teams and a masterpoint average of 1410 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Tuesday Afternoon
1.66 red
Quarterfinals
Tuesday Evening
6.66 gold
Semifinals
Wednesday Afternoon
11.65 gold
Final
Wednesday Evening
16.64 gold

3-way: Custer vs Kirkland vs Hovda

3-way: Cotterell vs Silvas vs Richardson

Patterson vs Creech

Class vs Emmerson

3-way: Creech vs Cotterell vs Hovda


3-way: Class vs Richardson vs Custer


Hovda vs Richardson


Cotterell vs Class


??? vs ???

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Cotterell over Richardson in the final

Bracket Two Semifinalist Team Rosters:

Beau Hovda; Bothell WA; James Dukelow Jr; Benton City WA; Bruce Busby - Brian Busby; Campbell River BC
vs
Robert Richardson - Candace Allen; Clinton WA; Diane Felure; Vashon WA; Joel Castoriano; Mercer Island WA

Kerry Cotterell - Ellen Cotterell; Freeland WA; Colin Hemsley - Anne Dudman; San Jose CA
vs
Christopher Class; Sequim WA; Hugh Hendrickson; Renton WA; Alexander Woo; Moscow ID; Bonnie Broders; Port Townsend WA



Tuesday-Wednesday Welcome Bracketed Knockout Teams, Bracket Three

Bracket Three has thirteen teams and a masterpoint average of 513 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Tuesday Afternoon
1.20 red
Quarterfinals
Tuesday Evening
3.20 gold, 1.60 red
Semifinals
Wednesday Afternoon
5.59 gold, 2.80 red
Final
Wednesday Evening
8.00 gold, 3.99 red

3-way: Kassebaum vs Boardman vs Brown

3-way: Dam vs Ziel vs Mandery

3-way: Macomber vs Evanoff vs Sager

Thor vs Vollmer

McCrindle vs Waggoner

Kassebaum vs Thor


Brown vs Macomber


Ziel vs Waggoner


Mandery vs Evanoff


Brown vs Evanoff


Thor vs Waggoner


??? vs ???

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Thor over Evanoff in the final

Bracket Three Semifinalist Team Rosters:

Donald Brown; Seattle WA; Susan Cothern; Woodinville WA; Grant Deger - Susanna Hunter; Bellingham WA
vs
Paul Evanoff; Kent WA; Leigh Castoldi; Renton WA; Paul Huntress; Auburn WA; Lynne Phillips; Sammamish WA

Sandy Thor - Martha Potter; Seattle WA; Valerie Lycette; Issaquah WA; Christine McKenna; Edmonds WA
vs
Susan Waggoner; Mercer Island WA; Razon Johnson; Kingston WA; Mike Derrenberger; Port Ludlow WA; Gordon Chin; Bainbridge Isle WA



Tuesday Morning Side Game

Winners: Toby White, Rose Bolson

The strat A and B winners actually faced off in the final round, and although they both had had good results up to that point, they split the final round matchpoints fairly evenly, leaving Toby White and Rose Bolson comfortably ahead of Barbara Thomson and Gail Fraser.  Two very good final rounds vaulted George Hubman and Michael Servais into fourth overall and the C-strat win.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Morning Side Series Side Game Series, session 1 of 5 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 869

MPts Score A B C Tuesday Morning Side Game (9½ tables)
ACBL Live Link
3.79 67.14% 1 Toby White; Des Moines IA; Rose Bolson; Lake Forest Pk WA
3.60 64.19% 2 1 Barbara Thomson; Winterville NC; Gail Fraser; Snohomish WA
2.70 63.57% 3 2 Margaret Moen; Seattle WA; Paula Strand; Kirkland WA
2.60 57.65% 4 3 1 George Hubman; Kirkland WA; Michael Servais; La Quinta CA
1.52 55.32% 5 4 Karen Rise; Leavenworth WA; Lynda Lipe; Bellevue WA
1.95 54.30% 6 5 2 Patricia Wagner; Seattle WA; Francella McKinnon; Bainbridge Isle WA
1.46 52.47% 3 Ron Delbecq - Jon Ransom; Bellingham WA
1.10 52.14% 4 Susan Andonian; Yarrow Point WA; Carolyn Roe; Seattle WA
0.86 49.11% 5 Cory McCaig; Delta BC; Betty Brophy; White Rock BC

Tuesday Afternoon Side Game

Winners: Joan Stark, Edward Stark

The middle round of the nine was where the top two pairs met, and event winners Joan and Edward Stark took only about 31% from C-winners Ron Delbecq and Jon Ransom.  The Starks ended with a flourish of 76%, 81%, 59%, and 64% in the last four rounds to take back the lead.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Afternoon Side Series Side Game Series, session 2 of 6 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1352

MPts Score A B C Tuesday Afternoon Side Game (9½ tables)
ACBL Live Link
3.79 61.57% 1 1 Joan Stark - Edward Stark; Happy Valley OR
2.84 60.86% 2 2 1 Ron Delbecq - Jon Ransom; Bellingham WA
2.13 59.81% 3 3 Clifford Feldman; Seattle WA; Joseph Ulrich; Arlington WA
1.63 56.37% 4 John Kamb - Wilma Kamb; Mount Vernon WA
1.44 56.29% 5 4 Karen Rise; Leavenworth WA; Lynda Lipe; Bellevue WA
0.90 55.19% 6 Mike Bovarnick; Mercer Island WA; Farhad Nozari; Woodinville WA
1.17 54.07% 5 Margaret Sebastian; Bellevue WA; Joyce Williamson; Kirkland WA
1.61 48.67% 2 Carolyn Roe; Seattle WA; Susan Andonian; Yarrow Point WA
1.20 47.05% 3 Ann Swanson; Renton WA; Richard Swanson; Bothell WA

Tuesday Evening Side Game

Winners: Bryan Delfs, Cristal Nell

Blowout city!  Two rounds of 54% were the worst of the evening for event winners Bryan Delfs and Cristal Nell, who had only six boards below average on their way to a 66.67% game!  With 64.42 in last nights Charity Side Game, the bar is set at world record height for the Evening Side Game Series, but there are four more chances to rack up 131.09% over two sessions!

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Evening Side Series Side Game Series, session 2 of 6 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 2899

MPts Score A B C Tuesday Evening Side Game (7 tables)
ACBL Live Link
3.22 66.67% 1 Bryan Delfs - Cristal Nell; Seattle WA
2.42 62.20% 2 Michael Christensen - Becky Stevens; Seattle WA
1.98 61.01% 3 Diana Thompson; Bellevue WA; John McCaslin; Kirkland WA
2.84 59.52% 4 1 1 Mary Vernon; Sammamish WA; Jacky Faucheux; Redmond WA
1.02 58.33% 5 Joelle Benioff; San Francisco CA; Bruce Ferguson; Palm Springs CA
2.13 53.27% 2 Hubert Wallenfels; Lake Forest Pk WA; Donald Stark; Seattle WA
1.60 47.62% 3 2 Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA
1.33 43.15% 4 John Dunn - Beth De Groen; Vashon WA

Tuesday Afternoon 199er Pairs

Winners: Mary Abbott, Mary Dunnam

The two Marys scored 50% in the last round and their second worst round was 62.5%!  At the racetrack this would be called a wire-to-wire victory!

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): D: 100 - 200 / E: 50 - 100 / F: 0 - 50.  No player over 200 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 75

MPts Score D E F Tuesday Afternoon 199er Pairs (7 tables)
ACBL Live Link
2.11 68.75% 1 Mary Abbott - Mary Dunnam; Seattle WA
1.58 60.42% 2 Jim Downing; Redmond WA; Thomas Shannon; Kenmore WA
1.19 57.92% 3 Janice Fallen; Arlington WA; Mary Stoa; Shoreline WA
0.89 57.08% 4 Robert Giffin - Carolyn Giffin; Mill Creek WA
1.63 56.67% 5 1 Kathryn Chapman; Woodstock GA; Russell Wing; Gig Harbor WA
1.33 53.75% 2 1 Nancy Gerard - Judith Mock; Bellevue WA
0.92 50.42% 3 Janice Weinberg; Redmond WA; Don Rogers; Issaquah WA
1.00 49.17% 2 Kenneth Childs; Bothell WA; Penny Berger; Redmond WA

Tuesday Evening 199er Pairs

Winners: Fred Yu, Chungli C. Wang

Another win by a pair in the third strat, proving that it can be done!

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): D: 100 - 200 / E: 50 - 100 / F: 0 - 50.  No player over 200 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 28

MPts Score D E F Tuesday Evening 199er Pairs (5 tables)
ACBL Live Link
1.86 61.50% 1 1 1 Fred Yu; Bellevue WA; Chungli C. Wang; Issaquah WA
1.40 54.00% 2 2 2 Peggy Goldman; Seattle WA; Patricia Totten; Wichita KS
1.05 52.50% 3 3 3 Dale Osterman; Seattle WA; Jeff Paden; Lake Forest Pk WA
0.78 51.50% 4 4 John Sweeney - Paul Carson; Seattle WA

Click on 'Wednesday' below to see information about Wednesday's events!  Once the play for the day is over, and the results are processed, the daily pages will switch from event information to results.