The 2019 Puget Sound Regional: Thursday, August 22

Welcome to Lynnwood!


Attendance So Far

756½ tables at the end of Thursday play; down from last year by 68 tables (-8.2%).  Not great, but not as bad as it looks.  We've had three very well-attended regionals in DINO (including the Canadian Championships in Burnaby in May) this year, and there are two more to come in the fall.


Masterpoint Leaders

Remember, these lists do not include events that are not complete, such as knockout teams that conclude tomorrow...


Overall Leaders thru Thursday

1Robert Bjorge, Bellingham WA54.38
2Patrick Dunn, Edmonds WA52.79
2Polly Dunn, Edmonds WA52.79
4Thomas Devine, Ferndale WA52.01
5Daniel Hoekstra, Portland OR50.96
6Bryan Maksymetz, Vancouver BC50.05
6Gordon McOrmond, Vancouver BC50.05
8July Ratley, Redding CA48.12
8Mark Itabashi, Murrieta CA48.12
10Bjorgvin Kristinsson, Columbia Hgts MN46.58
11Douglas Fjare, Estes Park CO44.30
11Valentin Kovachev, Las Vegas NV44.30
13Ken Scholes, Bellevue WA43.46
13Ray Miller, Seattle WA43.46
15Larry Pocock, Vancouver BC43.29
15Yue Su, Vancouver BC43.29
17Barbara Nist, Seatac WA37.39
17Patti Hartley, Kenmore WA37.39
19Sun-O Ho, Redmond WA36.96
20Marty McCune, Seattle WA34.66
21Dave Westfall, Spokane WA34.63
22Doug Hansford, Surrey BC33.95
22Susan Peters, Vancouver BC33.95
24Michael Ring, Mukilteo WA31.43
24T Brian Zaugg, Burien WA31.43
26Jim Aitken, Bellevue WA29.39
27John Massman III, Seattle WA27.22
28William O'Brien, Mountlake Ter WA26.97
29Stanley Roberts, Kirkland WA26.48
30Bonnie Broders, Port Townsend WA24.95

Non-Life Master Leaders thru Thursday

1Candace Allen, Clinton WA19.14
2Susan Waggoner, Mercer Island WA17.25
3Gordon Chin, Bainbridge Isle WA16.67
3Mike Derrenberger, Port Ludlow WA16.67
5Razon Johnson, Kingston WA16.25
6Arthur Resnick, Seattle WA15.58
7Yen Karro, Surrey BC14.48
8Arthur Gong, Sammamish WA11.18
8Gianni Hsieh, Sammamish WA11.18
8Helena Hsieh, Sammamish WA11.18
8Rui Gong, Sammamish WA11.18
12Mike Shafer, Mt Lake Terrace WA9.39
13Brian Sims, Cultus Lake BC9.29
14Steven Levy, Seattle WA9.17
15George Hubman, Kirkland WA8.93
15Michael Servais, La Quinta CA8.93
17Jon Ransom, Bellingham WA8.54
17Ron Delbecq, Bellingham WA8.54
19Lucy Lange, Seattle WA8.23
20Allen Sussman, Mercer Island WA7.97

Have a look at the masterpoints page to see totals for everyone, including red-gold breakdowns, updated each night by about midnight.


More Tips for Tops on Saturday!

Another session of 'Ask Tom' has been scheduled for Saturday evening at 6:15 in the back of the playing area.  Tom Carmichael seems to post large scores in every set of online Bulletins that I do, so he probably has the answers to your questions.

Puzzles anyone?

Connecting numbers time, another one I used to occasionally include in the paper bulletins that is actually easier to do on a computer, tablet, or phone.  Here is a fairly easy one, here is a larger and harder one.  All the instructions you;ll need are at the links, as well as the answers when you get stuck....


Thursday Open Pairs

Winners: Michael Ring, T Brian Zaugg

Event winners Michael Ring and T Brian Zaugg played a fantastic first session and cruised to victory in the second, never reliquishing the overall lead and winning strat B by more than a full board.  Lane Galloway and Marci Knipschield were the strat C winners by just three matchpoints!

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 3000+ / B: 1500 - 3000 / C: 0 - 1500.  
Average masterpoints for players in this event: 3969

MPts Score A B C Thursday Open Pairs (24, 24 tables)
ACBL Live Link
31.43 61.19% 1 1 Michael Ring; Mukilteo WA; T Brian Zaugg; Burien WA
23.57 60.23% 2 Robert Bjorge; Bellingham WA; Thomas Devine; Ferndale WA
17.68 57.49% 3 Larry Pocock - Yue Su; Vancouver BC
13.26 57.29% 4 Eugene Chan; Richmond BC; Ed Freeman; Tacoma WA
10.48 56.60% 5 Sun-O Ho; Redmond WA; David Hildebrand; Lake Forest Pk WA
10.31 56.28% 6 2 Gustav Axen; New Westminster BC; Shelley Burns; North Vancouver BC
7.86 56.20% 7 Mark Itabashi; Murrieta CA; July Ratley; Redding CA
6.98 54.35% 8 Dell Berg; Redmond WA; Jackie Buroker; Bellevue WA
6.29 54.23% 9 Bryan Maksymetz - Gordon McOrmond; Vancouver BC
5.71 53.97% 10 Harry Steiner; Seattle WA; Yoko Barnett; Kirkland WA
7.73 53.66% 11 3 Christopher Class; Sequim WA; Hugh Hendrickson; Renton WA
4.84 53.62% 12 Phyllis Rakevich; Tumwater WA; Gregory Trautman; Olympia WA
7.07 51.81% 4 1 Lane Galloway; Ajijic, Mexico; Marci Knipschield; Stanwood WA
5.30 51.57% 5 2 Stephen Pickett; Vancouver BC; Thomas Anderson; North Vancouver BC
3.93 51.33% 6 Anita Morse; North Vancouver BC; Frances Corney; Vancouver BC
3.98 50.76% 7 3 Karen Hudesman; Seattle WA; Bradley Rind; Mercer Island WA
2.98 50.36% 4 Jerome Becker - Pauline Becker; Toronto ON
2.63 49.64% 5 Allen Sussman; Mercer Island WA; Steven Levy; Seattle WA

Thursday Swiss Teams

Winners: Deutsch (A, B), Dyer (C)

Not as close as it looks: the Deutsch team began with 20-20-19-14 in the first half and cruised to victory with an 18-2 loss to Adams in the final round.  Since they led by 21 going into the last round, all they had to do was be nice, play at a reasonable pace, and not give the directors any reason to put their event win in jeopardy!  The Dyer team from Arizona finished strong to take strat C.

Swiss Teams event with 8 matches of 6 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits (by team average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 3010

MPts VPs A B C Thursday Swiss Teams (28 teams)
ACBL Live Link
13.30 109 1 1 Eileen Deutsch - Bonnie Broders; Port Townsend WA; Tim Berta; Sequim WA; Thomas Reis; Port Angeles WA
9.98 106 2 Kay Adams; Seattle WA; Toby White; Des Moines IA; Norm Hostetler - B Drajpuch; Redmond WA
7.48 104 3 Joel Datloff; Vancouver WA; Jon Bartlett; Happy Valley OR; Roger McNay; Beaverton OR; Gerry Marshall; Calgary AB
5.61 99 4 Paul Schwaighart; Normandy Park WA; Elaine DeShaw; Federal Way WA; Marty McCune - Mary McCune; Seattle WA
4.44 92 5 2 Allan Karro - Yen Karro; Surrey BC; Jack Qi - Lucy Zhong; North Vancouver BC
3.80 91 6 Patricia Lewis - William Fleming - Steven Zeliadt - Henry Lortz; Seattle WA
3.15 89 7/8 Ken Christiansen - Donna Bailey; Bothell WA; Ray Loftis; Bellevue WA; Ronald Tracy; Edmonds 98026 WA
3.33 89 7/8 3 Galen Hesson; Edmonds WA; Muhunthan Sivapragasam; Redmond WA; Tommy Bailey; Shoreline WA; Evan Stoll, Jr; Kingston WA
2.50 86 4 Robert Richardson - Candace Allen; Clinton WA; Joel Castoriano; Mercer Island WA; Diane Felure; Vashon WA
1.97 84 5 John Emmerson; Federal Way WA; Melinda Westgate; Mercer Island WA; Douglas Johnson; Gig Harbor WA; James Lynch; Bremerton WA
2.39 77 1 Robert Dyer - Bruce Yee; Paradise Valley AZ; Keith Hilzendeger; Phoenix AZ; Joyce Perlstein; Scottsdale AZ

Thursday Gold Rush 0-750 Pairs

Winners: Arthur Resnick, Rosemay Vazeux

A very close finish here, the winners, Arthur Resnick and Rosemay Vazeux lurked in the high overalls for most of the second session but never quite took the lead until setting things up with a penultimate round of 71% and getting to the wire with a last round 63%!  Jean-Pierre Perchellet and Elisabeth Perchellet, led most of the way and came up only 4½ matchpoints short, but took first in the under-200 strat.

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): 7: 300 - 750 / 3: 200 - 300 / 2: 0 - 200.  No player over 750 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 310

MPts Score 7 3 2 Thursday Gold Rush 0-750 Pairs (18, 18 tables)
ACBL Live Link
7.58 56.81% 1 1 Arthur Resnick - Rosemay Vazeux; Seattle WA
5.69 56.32% 2 2 1 Jean-Pierre Perchellet - Elisabeth Perchellet; Salem OR
4.26 56.11% 3 3 Susan Waggoner; Mercer Island WA; Razon Johnson; Kingston WA
3.20 55.97% 4 Albert Chu - Ingrid Hsu; Walnut Creek CA
2.53 55.07% 5 Paul Sekulich - Stephen Brown; Olympia WA
2.17 54.86% 6 Kurt Lichtenberg; Bellevue WA; John Ellis; Graham WA
1.90 54.44% 7 Roger Mandery - Marjorie Mandery; Mount Vernon WA
1.68 53.68% 8 Gordon Chin; Bainbridge Isle WA; Mike Derrenberger; Port Ludlow WA
2.18 53.33% 9 4 Joanne Parker - Ted Parker; Abbotsford BC
2.79 51.74% 5 2 Jonathan Weyn; Seattle WA; Nancy Hertl; Edmonds WA
2.09 51.60% 3 Carl Berkenwald; Mercer Island WA; Rodney Waldbaum; Kirkland WA
1.57 50.76% 4 Robert Horn Jr; Woodinville WA; Thomas Conlon; Redmond WA

Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockouts

Winners: Hartley, McGeary, Hsieh

The Hog-In-Training's picks for this knockout scored 5 out of 15 points, reducing his batting average to just .400.  Another knockout begins Friday and he may even attempt the Compact KO on Saturday...

Bracketed Knockout Teams event, with 4 rounds of 24-board matches.  Teams are grouped by team masterpoints into team brackets, with three-way matches where neccessary in the first and second rounds to reduce to four teams.  

MPts Bracket Rank Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockouts ACBL Live Links:
Bracket:  
I   II   III  
(32 teams in 3 brackets)
33.95 I 1 Patti Hartley; Kenmore WA; Susan Peters; Vancouver BC; Barbara Nist; Seatac WA; Doug Hansford; Surrey BC
23.77   2 Bruce Ferguson; Palm Springs CA; Douglas Fjare; Estes Park CO; Valentin Kovachev; Las Vegas NV; Joelle Benioff; San Francisco CA
13.58   3/4 Ole Godefroy - Julie Godefroy; Bellevue WA; William O'Brien; Mountlake Ter WA; Leo Schwartz; Mill Creek WA
13.58   3/4 John Schermer - Ray Miller; Seattle WA; Ken Scholes; Bellevue WA; Vicki Rauscher; Shoreline WA
17.46 II 1 Bill McGeary - Patrick Johnson; Clinton WA; Paul Conroy; Aberdeen WA; David Baer; Seattle WA
12.22   2 Dex Stuberg - Clifford Feldman; Seattle WA; Cliff Marx; Everett WA; Joseph Ulrich; Arlington WA
6.98   3/4 Matt Korol - Theo Korol; Seattle WA; David Rosenberg; Paradise Valley AZ; Steven Fox; Kensington MD
6.98   3/4 Allen Custer; Edmonds WA; R Kirk - R Ginter; Seattle WA; Yat Sing Ma; Lynnwood WA
11.18 III 1 Gianni Hsieh - Arthur Gong - Helena Hsieh - Rui Gong; Sammamish WA
7.83   2 Craig Von Land - Elaine Lieberman - Eileen Duffy; Seattle WA; Irving Sonkin; Kirkland WA
4.47   3/4 Tony Marshall; Seattle WA; Gilda Joyce - Tony Joyce; Medina WA; Paul Held; Bellevue WA
4.47   3/4 Janet Meister - Karen Trenner; Bellevue WA; Denise Holst; Courtenay BC; Barb McCrindle; Merville BC

Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockouts, Bracket One

Bracket One has nine teams and a masterpoint average of 6539 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Wednesday Afternoon
3.40 red
Quarterfinals
Wednesday Evening
13.58 gold
Semifinals
Thursday Afternoon
23.77 gold
Final
Thursday Evening
33.95 gold

3-way: Lortz vs Hostetler vs Schermer

3-way: Schermer vs Lortz vs Hostetler

3-way: Godefroy vs Steil vs Tracy

3-way: Steil vs Tracy vs Godefroy

3-way: Neimand vs Ferguson vs Hartley

3-way: Ferguson vs Tracy vs Schermer


3-way: Hostetler vs Godefroy vs Hartley


3-way: Schermer vs Ferguson vs Tracy


3-way: Hartley vs Hostetler vs Godefroy


Ferguson vs Godefroy


Schermer vs Hartley


Ferguson vs Hartley

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Ferguson over Schermer in the final.  (1/5)


Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockouts, Bracket Two

Bracket Two has eleven teams and a masterpoint average of 1398 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Wednesday Afternoon
1.75 red
Quarterfinals
Wednesday Evening
6.98 gold
Semifinals
Thursday Afternoon
12.22 gold
Final
Thursday Evening
17.46 gold

Hudesman vs Chinn

Emmerson vs Patterson

3-way: Custer vs Cowan vs Stuberg

3-way: Cowan vs Stuberg vs Custer

McGeary vs Darcy

Korol vs Bailey

3-way: Emmerson vs McGeary vs Stuberg


3-way: Custer vs Korol vs Chinn


3-way: Korol vs Chinn vs Custer


McGeary vs Custer


Korol vs Stuberg


McGeary vs Stuberg

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Stuberg over McGeary in the final.  (4/5)


Wednesday-Thursday Mid-Week Bracketed Knockouts, Bracket Three

Bracket Three has twelve teams and a masterpoint average of 469 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Wednesday Afternoon
1.12 red
Quarterfinals
Wednesday Evening
2.24 red, 2.24 gold
Semifinals
Thursday Afternoon
3.91 red, 3.91 gold
Final
Thursday Evening
5.59 red, 5.59 gold

3-way: Marshall vs Morgan vs Price

3-way: Meister vs Jensen vs Morris

3-way: Burwell vs Von Land vs Hsieh

3-way: Newland vs Holdren vs Dyer

Marshall vs Morris


Dyer vs Von Land


Meister vs Newland


Morgan vs Hsieh


Marshall vs Hsieh


Meister vs Von Land


Von Land vs Hsieh

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Marshall over Meister in the final.  (0/5)



Thursday Morning Side Game

Winners: Jerry Thorpe, Charles Burns

They had no way of knowing it at the time, but after one round, event winners Jerry Thorpe and Charles Burns were eighth overall, after a 66% opening round.  82% in the second round put them ahead for good, but their first round opponents Eugene Chan and Ed Freeman came within four matchpoints of catching them!  Martin Gelfand and John Impert built slowly to a decent score and won the B-strat.  C winners Kate Walters and Ellen Kohjima managed to follow bad rounds with two good ones and worked their way to the top!

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Morning Side Series Side Game Series, session 3 of 5 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1433

MPts Score A B C Thursday Morning Side Game (13 tables)
ACBL Live Link
4.36 68.94% 1 Jerry Thorpe; Tacoma WA; Charles Burns; Vancouver WA
3.27 67.42% 2 Eugene Chan; Richmond BC; Ed Freeman; Tacoma WA
2.45 60.61% 3 Susan Ledford; San Francisco CA; Freddie Straus; Encino CA
1.84 56.25% 4 Toby White; Des Moines IA; Rose Bolson; Lake Forest Pk WA
3.79 54.92% 5 1 Martin Gelfand - John Impert; Seattle WA
2.84 53.41% 6 2 1 Kate Walters; Menlo Park CA; Ellen Kohjima; Tacoma WA
2.13 53.22% 3 Margaret Moen; Seattle WA; Vivian Camandona; Mill Creek WA
1.95 52.65% 4 2 Ronald McMullen - Margaret McMullen; Shoreline WA
1.46 51.52% 5 3 Keith Hilzendeger; Phoenix AZ; Bob Dyer; Paradise Valley AZ
1.10 51.14% 6 4 Alta Stauffer - Martha Foley; Bellingham WA
0.82 50.57% 5 Marcia Cramer; Tacoma WA; Kay Walters; Gig Harbor WA

Morning Side Series Leaders

Two more games in this series!

Leading individuals in the Morning Side Series, after 3 completed sessions out of 5.  Scores are based on the sum (in percent) of an individuals two best games, even if played with different partners.  

%Sum of Best
Two Games
Rank Morning Side Series Leaders (90 players so far)
124.58% 1 Paula Strand; Kirkland WA
124.58% 1 Margaret Moen; Seattle WA
123.39% 3 Toby White; Des Moines IA
123.39% 3 Rose Bolson; Lake Forest Pk WA
118.31% 5 John Impert; Seattle WA
118.31% 5 Martin Gelfand; Seattle WA
111.94% 7 Keith Hilzendeger; Phoenix AZ
110.68% 8 Karen Rise; Leavenworth WA
107.75% 9 Thomas Trudeau; San Antonio TX
104.60% 10 Dian Williams; Federal Way WA
104.60% 10 Susan Vollmer; Federal Way WA
102.47% 12 Jon Ransom; Bellingham WA
102.47% 12 Ron Delbecq; Bellingham WA
102.44% 14 Carolyn Roe; Seattle WA
101.00% 15 Karen Madison; Spokane Valley WA
97.57% 16 Vivian Camandona; Mill Creek WA
92.91% 17 Thelma Kilburn; Surrey BC

Thursday Afternoon Side Game

Winners: Daniel Hoekstra, Marilyn Breeze

Final rounds of 74%, 76% and 86% left Daniel Hoekstra and Marilyn Breeze in the winners circle!  B-winners Gary Matsumoto and Rangie Sylvestre recovered from a poor first round. improving steadily all afternoon until they took the strat-B lead at the final change.  C-winners Ann and Richard Swanson led the event for several rounds in the middle of the game, but had a tough penultimate round to drop to sixth overall and third in B.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Afternoon Side Series Side Game Series, session 4 of 6 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 2106

MPts Score A B C Thursday Afternoon Side Game (18 tables)
ACBL Live Link
5.31 63.40% 1 Daniel Hoekstra; Portland OR; Marilyn Breeze; Bellevue WA
3.98 60.46% 2 Tom Carmichael; Marysville WA; Ann Terry; Kirkland WA
3.98 59.91% 3 1 Gary Matsumoto; Spokane WA; Rangie Sylvestre; Vancouver BC
2.99 58.17% 4 2 Richard Sentner; Bow WA; Larry Verrall; Mount Vernon WA
1.68 58.06% 5 Glen Neidhardt; Lynnwood WA; Ken Fox; Seattle WA
1.26 57.19% 6 Anant Gokhale - Kumud Gokhale; Edmonds WA
2.24 56.86% 3 Bunny Gillman; Snohomish WA; James Thompson; Seattle WA
2.45 54.79% 4 1 Ann Swanson; Renton WA; Richard Swanson; Bothell WA
1.84 52.29% 5 2 Beverly Simpson; Kirkland WA; Robert Simpson; Ocean Shores WA
0.94 52.07% 6 Frank Alexandro - John McCaslin; Kirkland WA
1.21 50.87% 3/4 Bobbie Baronsky - Lucy Lange; Seattle WA
1.21 50.87% 3/4 Prakash Limaye - Nandini Limaye; Seattle WA

Afternoon Side Series Leaders

Two more games in this series!

Leading individuals in the Afternoon Side Series, after 4 completed sessions out of 6.  Scores are based on the sum (in percent) of an individuals two best games, even if played with different partners.  

%Sum of Best
Two Games
Rank Afternoon Side Series Leaders (157 players so far)
117.54% 1 Lucy Lange; Seattle WA
117.11% 2 Jon Ransom; Bellingham WA
117.11% 2 Ron Delbecq; Bellingham WA
115.20% 4 Kumud Gokhale; Edmonds WA
115.20% 4 Anant Gokhale; Edmonds WA
114.84% 6 Marilyn Breeze; Bellevue WA
113.04% 7 Mike Bovarnick; Mercer Island WA
113.04% 7 Farhad Nozari; Woodinville WA
112.36% 9 Wilma Kamb; Mount Vernon WA
112.36% 9 John Kamb; Mount Vernon WA
111.92% 11 Shirley Hayes; Kirkland WA
111.92% 11 Frank Alexandro; Kirkland WA
111.44% 13 Margaret Sebastian; Bellevue WA
110.27% 14 Ronald Woodard; Olympia WA
110.21% 15 Carolyn Roe; Seattle WA
107.67% 16 Jennifer Beall; Bellingham WA
107.67% 16 Ron Beall; Bellingham WA
107.16% 18 Rose Bolson; Lake Forest Pk WA
106.93% 19 Lynda Lipe; Bellevue WA
106.93% 19 Karen Rise; Leavenworth WA
105.91% 21 Ann Swanson; Renton WA
105.80% 22 Edward Stark; Happy Valley OR
105.80% 22 Joan Stark; Happy Valley OR
105.61% 24 Loren Loesell; Renton WA
105.61% 24 Catherin Maxwell; Kirkland WA
105.13% 26 Helene Fornia; Clyde Hill WA
101.84% 27 Richard Swanson; Bothell WA
101.31% 28 Paula Strand; Kirkland WA
100.37% 29 Robert Simpson; Ocean Shores WA
100.37% 29 Beverly Simpson; Kirkland WA
99.68% 31 Vivian Camandona; Mill Creek WA

Thursday Evening Side Game

Winners: Maude Gunn, Thomas Loveday

Event winners Maude Gunn and Thomas Loveday had a 73% final round to overtake Tom Carmichael and Ann Terry, who were on a last round sitout, which was justification for Tom coming back early to do the Thursday Tips for Tops.  The B/C winners Dion Sorenson and Matthew Gaffney had the first round sitout, and had the lead in strat B by round three, then after a round not much better than a sitout, they improved steadily to retake the lead in the final round!

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Evening Side Series Side Game Series, session 4 of 6 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 2545

MPts Score A B C Thursday Evening Side Game (11½ tables)
ACBL Live Link
4.17 60.40% 1 Maude Gunn; Wenatchee WA; Thomas Loveday; Sequim WA
3.13 59.74% 2 Tom Carmichael; Marysville WA; Ann Terry; Kirkland WA
2.35 58.72% 3 Ken Scholes; Bellevue WA; Ray Miller; Seattle WA
1.80 57.26% 4 Freddie Straus; Encino CA; Susan Ledford; San Francisco CA
1.32 57.25% 5 Bryan Delfs - Leah Sieg; Seattle WA
1.29 54.36% 6 John Schermer; Seattle WA; Vicki Rauscher; Shoreline WA
3.22 53.55% 1 1 Dion Sorenson; Edmonds WA; Matthew Gaffney; Seattle WA
2.42 51.14% 2 2 Peggy Goldman; Seattle WA; Ed Wallace; Edmonds WA
1.81 49.19% 3 John McCaslin; Kirkland WA; Grant Davis; Mercer Island WA
1.36 48.93% 4 3 Jeff Paden; Lake Forest Pk WA; Russell Wing; Gig Harbor WA
1.02 48.36% 5 Paul Harding; New Westminster BC; Hubert Wallenfels; Lake Forest Pk WA

Evening Side Series Leaders

Two more games in this series!

Leading individuals in the Evening Side Series, after 4 completed sessions out of 6.  Scores are based on the sum (in percent) of an individuals two best games, even if played with different partners.  

%Sum of Best
Two Games
Rank Evening Side Series Leaders (127 players so far)
131.09% 1 Cristal Nell; Seattle WA
131.09% 1 Bryan Delfs; Seattle WA
127.01% 3 Becky Stevens; Seattle WA
127.01% 3 Michael Christensen; Seattle WA
111.52% 5 Anne Dudman; San Jose CA
111.52% 5 Colin Hemsley; San Jose CA
110.21% 7 Jacky Faucheux; Redmond WA
110.21% 7 Mary Vernon; Sammamish WA
110.20% 9 John McCaslin; Kirkland WA
109.19% 10 Karen Madison; Spokane Valley WA
109.19% 10 Karen Rise; Leavenworth WA
108.17% 12 Dudley Brown; Grandview WA
104.93% 13 Yvonne Kirkland; Seatac WA
104.93% 13 Victoria Sager; University Pl WA
103.57% 15 Hubert Wallenfels; Lake Forest Pk WA
103.45% 16 Rangie Sylvestre; Vancouver BC
102.76% 17 Paul Harding; New Westminster BC
100.59% 18 Rex Tu; Bellevue WA
100.59% 18 George Tu; Vancouver BC
96.18% 20 Grant Davis; Mercer Island WA
93.26% 21 Edward Stark; Happy Valley OR
93.26% 21 Joan Stark; Happy Valley OR
93.16% 23 Steven Mark Lewis; Kirkland WA
92.27% 24 Marilyn Olson; Wenatchee WA
92.27% 24 Barbra Cowan; Wenatchee WA

Thursday Afternoon 199er Pairs

Winners: Beth Velling, Rosalie Holcomb

The Evening 199er Pairs game didn't seem to attract a quorum, but we'll try again on Friday night.  The event winners, Beth Velling and Rosalie Holcomb, were 13th overall after round one, but then moved through the field a few steps each round and took the lead for the first time as the final change was called.  The under-50 winners, Jerry Guenser and Allyson Welsh, put together five straight rounds of 57% or better and finished third overall.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): D: 100 - 200 / E: 50 - 100 / F: 0 - 50.  No player over 200 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 62

MPts Score D E F Thursday Afternoon 199er Pairs (11 tables)
ACBL Live Link
2.60 63.10% 1 1 Beth Velling - Rosalie Holcomb; Seattle WA
1.95 62.20% 2 Carol Rosenthal; Sammamish WA; Susan Meredith; Edmonds WA
1.67 58.93% 3 2 1 Jerry Guenser; Kirkland WA; Allyson Welsh; Monroe WA
1.25 58.33% 4 3 2 Nancy Gerard; Bellevue WA; Peter Starcevich; Issaquah WA
0.94 57.74% 5 4 Carlyn Gauen; Sammamish WA; Yoko Tilley; Bellevue WA
0.70 54.76% 6 5 Maritza Aubrey; Redmond WA; Robert Tilley; Bellevue WA
0.86 52.98% 3 Jeff Paden; Lake Forest Pk WA; Stan Kehl; Seattle WA
0.77 50.60% 4 Matteo Pesce - Diane Lebow; Seattle WA

Click on 'Friday' below to see information about Friday's events!  Once the play for the day is over, and the results are processed, the daily pages will switch from event information to results.