2022 Unit 430 Masterpoint Races as of November 20

Brought to you by Python (the programming language)!

How this works: at the start of the year, we make a file from the January ACBL database, with over 30,000 players from Districts 18, 19, and 20. Then, after results are confirmed, we add the text results to a growing file of results (9,600 lines last year!) for tournaments, IMP League results, Unit Games, and Mentor-Mentee games. The Python code reads the opening lines of each event and determines which type of event it is and then checks all entries for ACBL numbers (or names where none are listed) and masterpoints won, adding it to the pertinent lists. Once all the results are in, the results are sorted and each masterpoint race is updated on this HTML page.

The three lists below include the following Unit 430 trophy races:

HOW 2020-22 IS HANDLED: The cancellation of offline tournaments in March 2020 caused some special decisions to be made for the 2020, 2021, and 2022 races. Monthly Unit Games were quickly reinstated online, and the online MUG games were rescored in ACBLScore with MUG masterpoints and continued to be tabluated. This means that masterpoints listed on the ACBL site or on the BBO lists are NOT the masterpoints applying to the MUG race. In most cases you will be credited with considerably more points for the race than the BBO or ACBL lists indicate, since most games are scored as regular club games run by the online version of the VBC. The objective is to have each game count equally as it would if the games were all offline, all rated as MUG games and dependant on attendance, not dependant on which games happened to fall on special game weekends; and to fix the BBO stratification algorithm that divides the field into three equally sized groups, even if no TD would ever choose those strat boundaries in real life.

The other races will include the events from early 2020 as well as more offline events up until a certain point, which will be decided based on when offline bridge restarts. Free plays won in 2019 will be extended.

ALERT: to be eligible to win a prize for any race (including the Unit ones mentioned here, and the ACBL-wide ones some of us track every night...) you need to be a paid up member of the ACBL by the time the race ends. (We're OK if you joined mid-year.) However, for year-long races with a masterpoint limit, what counts is how many you had at the start of the year. Unit 430 also reserves the right to restrict limited awards for players who have had significant experience in another National Bridge Organization before joining the ACBL. Members who have been suspended or placed on probation for any part of the year are not eligible by ACBL bylaws.

THE LISTS:

Phil
Wood
Edie
Bonnell
P.Wood
Under 200

Player

MPts
1 Jack Lee, Richmond BC 70.84
2 William Ge, Burnaby BC 67.11
3 Ben Takemori, Burnaby BC 65.91
4 1John Lai, Vancouver BC 59.71
5 Patrick Zhu, Coquitlam BC 48.51
6 Nicholas Stock, North Vancouver BC 44.93
7 David Huang, Burnaby BC 39.87
81 Kathy Adachi, Surrey BC 39.43
9 Aidan Ballantyne, Burnaby BC 36.95
102 June Keith, Surrey BC 35.34
11 Michael Dimich, Burnaby BC 34.43
12 Sidney Yang, Richmond BC 34.28
13 Gustav Axen, New Westminster BC 32.77
14 Kelvin Raywood, Vancouver BC 31.76
15 Donald Sache, West Vancouver BC 30.25
16 Brad Bart, Coquitlam BC 29.58
17 Mike Takemori, Coquitlam BC 28.89
183 Diana Jing, Surrey BC 28.16
194 Susan Peters, Vancouver BC 27.56
19 Doug Hansford, Surrey BC 27.56
2152Jennifer Hong, Burnaby BC 27.06
226 Aban Gerrie, Richmond BC 26.61
23 Bryan Maksymetz, Vancouver BC 26.38
237 Rhoda Tafler, Richmond BC 26.38
25 Joel Martineau, Vancouver BC 25.71
268 Yen Karro, White Rock BC 25.66
279 Shelley Burns, North Vancouver BC 25.54
28 Larry Pocock, Vancouver BC 24.35
2810 Yue Su, Vancouver BC 24.35
3011 Lisa Li, Surrey BC 24.27
31 Thomas Devine, Ferndale WA 23.92
32 Robert Gerrie, Richmond BC 22.32
33 Eric Pan, Burnaby BC 21.60
34 James Wu, Surrey BC 20.67
35 Thomas Anderson, North Vancouver BC 20.07
3612 Amy Gao, New Westminster BC 19.93
37 Baixiang Liu, New Westminster BC 19.33
38 Stuart Carr, Burnaby BC 19.29
39 Kenny T K Chan, Vancouver BC 18.97
40 David Waterman, Surrey BC 18.94
41 Rex Tu, Bellevue WA 18.89
41 George Tu, Vancouver BC 18.89
43 John Bryden, Surrey BC 18.16
43 Steve Vincent, Burnaby BC 18.16
45 Julien Levesque, Burnaby BC 18.07
46 John Hurdle, Richmond BC 17.56
4613 Trudy Hurdle, Richmond BC 17.56
48 Gray McMullin, Vancouver BC 17.17
49 Andrew Krywaniuk, Burnaby BC 16.99
50 Jin Mei Luo, Burnaby BC 16.77
51 Ken Lochang, Vancouver BC 16.43
52 3Kenny Ying, W Vancouver BC 16.22
53 Khosrow Shad, West Vancouver BC 16.19
5314 Mojgan Shad, West Vancouver BC 16.19
55154Lana Chow, Vancouver BC 15.83
56 Andy Hellquist, Surrey BC 15.44
57 Michael Moore, Richmond BC 15.38
58 Art Loy, Surrey BC 15.25
59 Wei Liu, Zhichun Road CP 14.97
60165Dennis Kinney, Vancouver BC 14.51
61 Frances Corney, Vancouver BC 14.35
62 6Peter Altridge, W Vancouver BC 14.33
63 Long Xie, Burnaby BC 14.28
64 Bjarne Christoffersen, New Westminster BC 14.22
6517 Cindy Oishi, West Vancouver BC 14.05
66 William Osten, Richmond BC 13.99
6718 Eurydice Nours, Richmond BC 13.95
68197Mary Frances Bishop, Delta BC 13.94
68 7Bud Bishop, Delta BC 13.94
70 Nigel Fullbrook, Delta BC 12.92
71209Debbie Harris, North Vancouver BC 12.85
72 Josh Sinnett, Bellingham WA 12.38
7321 Jane Youngberg, Surrey BC 11.74
74 Laurence Betts, Burnaby BC 11.35
75 Dan Webster, Aldergrove BC 11.29
76 Barry Yamanouchi, Burnaby BC 10.96
77 David Gabel, Vancouver BC 10.38
78 Shael Smith, Richmond BC 10.36
7922 Carla Delducco, Olympia WA 10.27
7922 Judy Duning, Olympia WA 10.27
81 Tadeusz Smaruj, Vancouver BC 10.21
82 10Wade Carpenter, Burnaby BC 10.01
83 Alex Hong, West Vancouver BC 9.88
84 Juan Xu, Burnaby BC 9.62
85 Ron Delbecq, Bellingham WA 9.43
86 John Nader, Ferndale WA 9.39
87 Dean Altschuler, Bellingham WA 9.35
88 11Michael Desaulniers, Maple Ridge BC 9.24
88 11Dariusz Matus, Surrey BC 9.24
90 Rick Wei Wu, Surrey BC 9.12
91 Tom Cotton, Surrey BC 9.06
92 Allan Karro, White Rock BC 9.04
93 Howard Rubin, North Vancouver BC 8.81
94 Ron Ohmart, Burnaby BC 8.78
95 Cameron Doner, Surrey BC 8.73
96 Michael Moffatt, Surrey BC 8.55
97 Kai Zhou, Burnaby BC 8.51
97 Lu Gan, Burnaby BC 8.51
99 Don Brazeau, Burnaby BC 8.31
1002413Debra Sutherland, Burnaby BC 8.25
10024 Vicki Moffatt, Surrey BC 8.25
26 Stephanie Williams, Delta BC 8.08
14Satadru Roy, Port Moody BC 7.91
27 Eda Kadar, Vancouver BC 7.83
15Bakul Dalal, Vancouver BC 7.74
16Ron Backman, Burnaby BC 6.79
28 Veronica Deskey, Ferndale WA 6.61
29 Judy Harris, Salmon Arm BC 6.49
30 Linda Allen, Bellingham WA 6.40
31 Maryellen Gallo, Surrey BC 6.37
32 Diane Ayukawa, Richmond BC 6.28
33 Pauline McClafferty, Vancouver BC 6.25
34 Debbie Martignago, Port Coquitlam BC 6.21
35 Marcia Taylor, Nanaimo BC 6.20
17Tanweer Saqalan, Delta BC 6.19
36 Diana Tchakalian, Vancouver BC 6.09
3718Flora Yan, Vancouver BC 6.01
38 Sandra Robson, New Westminster BC 5.99
19Nolan Derby, Vancouver BC 5.79
39 Marlene Sumi, Burnaby BC 5.76
20Andrew Mitchell, Oak Harbor WA 5.68
21Roy Livingstone, Whiterock BC 5.46
22Qiang Hua, Surrey BC 5.41
4023Irene Dundon, Vancouver BC 5.18
41 Judy Chang, Vancouver BC 5.09
42 Shameine Ali, New Westminster BC 5.02
24Nimi Bhachu, Maple Ridge BC 4.96
43 Anita Morse, North Vancouver BC 4.93
25Kevin Skoropada, Whonnock BC 4.91
44 Marilyn Knipp, Delta BC 4.81
26Harold McAllister, Qualicum Beach BC 4.68
4527Ellen Parsons, Vancouver BC 4.47
4527Colleen Perry, North Vancouver BC 4.47
47 Glenda Affleck, Vancouver BC 4.43
29Orest Kubrak, Surrey BC 4.33
29Bob Zoltok, Surrey BC 4.33
48 Christine Walter, Vancouver BC 4.24
49 Suzette Bahar, West Vancouver BC 4.02
50 Cristal Nell, Seattle WA 3.71
MUG
Race
Flt. B
( < 2500 )
Flt. C
( < 1000 )

Player

MPts
1 Ken Lochang, Vancouver BC 10.25
2 Aban Gerrie, Richmond BC 9.14
2 Robert Gerrie, Richmond BC 9.14
41 Patti Adams, Burnaby BC 8.14
521John Lai, Hong Kong HK 7.71
63 Julien Levesque, Burnaby BC 6.38
74 Gustav Axen, New Westminster BC 6.05
8 Michael Dimich, Burnaby BC 5.65
95 Andrew Krywaniuk, Burnaby BC 5.52
106 Kelvin Raywood, Vancouver BC 5.40
117 Nigel Fullbrook, Delta BC 5.33
12 Joel Fuhrman, Kirkland WA 5.24
138 Yue Su, Vancouver BC 4.66
13 Larry Pocock, Vancouver BC 4.66
15 Patrick Zhu, Coquitlam BC 4.63
16 Rhoda Tafler, Richmond BC 4.48
17 Bryan Maksymetz, Vancouver BC 4.22
1792Nolan Derby, Vancouver BC 4.22
179 Frances Corney, Vancouver BC 4.22
2011 Andrew Nalos, Vancouver BC 3.65
21 Steve Vincent, Burnaby BC 3.39
2212 R Chan, Vancouver BC 3.34
23 Gray McMullin, Vancouver BC 3.21
24 Diane Ayukawa, Delta BC 3.14
25133Geraldine May, Vancouver BC 3.08
25 Joerg Schneider, Vancouver BC 3.08
27144Stephanie Williams, Delta BC 3.07
27 Kathy Adachi, Surrey BC 3.07
29155Khosrow Shad, West Vancouver BC 3.06
29155Mojgan Shad, West Vancouver BC 3.06
31177Harry Satanove, Vancouver BC 2.86
32188Kelli Cera, Vancouver BC 2.60
33 Nicholas Stock, North Vancouver BC 2.47
3419 Stuart Carr, Burnaby BC 2.35
35209Joanne Emerman, Vancouver BC 2.31
35 Viva Goldblatt, Vancouver BC 2.31
372110Martha Maroney, Lake Oswego OR 2.30
37 Sheila Sache, West Vancouver BC 2.30
372110Monica Leid, Mukilteo WA 2.30
37 Kathy Bye, Burnaby BC 2.30
3721 Suzette Bahar, West Vancouver BC 2.30
422412Cindy Oishi, West Vancouver BC 2.26
4325 Ronald Pratt, Langley BC 2.10
4325 Edgar L'Heureux, White Rock BC 2.10
45 13Ernst Walti, Burnaby BC 2.08
46 14Shameine Ali, Vancouver BC 2.03
47 15Lana Chow, Van BC 2.01
48 Howard Shimokura, Vancouver BC 1.97
49 Marguerite Chiarenza, Vancouver BC 1.86
50 David Gabel, Vancouver BC 1.84
Rocket Rookie Race
Player

MPts
1John Lai, Hong Kong HK 31.29
2Patrick Zhu, Coquitlam BC 28.25
3Lana Chow, Van BC 17.30
4Khosrow Shad, West Vancouver BC 16.86
4Mojgan Shad, West Vancouver BC 16.86
6Mary Frances Bishop, Delta BC 13.94
6Bud Bishop, Delta BC 13.94
8Dennis Kinney, Vancouver BC 13.56
9Michael Moore, Richmond BC 12.20
10Jennifer Hong, West Vancouver BC 11.50
11Art Loy, Surrey BC 11.47
12Carla Delducco, Olympia WA 10.27
12Judy Duning, Olympia WA 10.27
14Peter Altridge, W Vancouver BC 9.47
15Qiang Hua, Surrey BC 9.46
16Debra Sutherland, Burnaby BC 9.41
17Ron Backman, Burnaby BC 8.99
18Michael Desaulniers, Maple Ridge BC 8.72
18Dariusz Matus, Surrey BC 8.72
20Diana Tchakalian, Vancouver BC 6.90
20Karen Tomkins, Burnaby BC 6.90
22Roy Livingstone, Whiterock BC 6.72
23Jo-Anne Ellenor, Surrey BC 6.59
23Douglas Ellenor, Surrey BC 6.59
25Debbie Harris, North Vancouver BC 6.37
26Ernst Walti, Burnaby BC 6.33
27Juan Xu, Burnaby BC 6.23
28Marcia Taylor, Nanaimo BC 6.20
29Reza Hadavi, North Vancouver BC 6.05
29Mitra Hadavi, North Vancouver BC 6.05
31Flora Yan, Vancouver BC 6.01
32Ian Gilhooley, Vancouver BC 5.96
33Irene Dundon, Vancouver BC 5.73
34Chi Deng, Surrey BC 5.33
35Nimi Bhachu, Maple Ridge BC 4.96
36Ron Delbecq, Bellingham WA 4.90
37Carol Parno, Surrey BC 4.72
37Ray Nance, White Rock BC 4.72
39Christine Walter, Vancouver BC 4.71
39Bill Walter, Vancouver BC 4.71
41Colleen Perry, North Vancouver BC 4.68
42Cedric Miller, Surrey BC 4.64
42Lisa Li, Surrey BC 4.64
42Adelaine Miller, Surrey BC 4.64
42Wei Liu, Zhichun Road CP 4.64
46Ellen Parsons, Vancouver BC 4.47
47Bob Zoltok, Surrey BC 4.33
47Orest Kubrak, Surrey BC 4.33
49Claire Robillard, Burnaby BC 4.30
50Kathy Molnar, North Vancouver BC 4.20
51Jin Mei Luo, Burnaby BC 4.01
51Qiao Li, Burnaby BC 4.01
53Linda Palm, Surrey BC 3.87
54Lisa Bealle, New Westminster BC 3.84
55Rebecca Brown, Bellingham WA 3.67
56Gita Sheikholeslami, Vancouver BC 3.65
57Kenny Ying, W Vancouver BC 3.44
57Janie Ochsendorf, Surrey BC 3.44
59Frances Kammermayer, North Vancouver BC 3.39
60David Drake, Vancouver BC 3.30
61Jeannie Coleman, West Vancouver BC 3.27
62Bill Cooke, North Vancouver BC 3.25
62Karen Cooke, North Vancouver BC 3.25
64Joanne Parker, Abbotsford BC 3.22
64Ted Parker, Abbotsford BC 3.22
66Al Warner, Vancouver BC 3.21
67Rick Wei Wu, Surrey BC 3.18
68Pauline Carter, Vancouver BC 3.01
69Julie Mussenden, Vancouver BC 2.95
70Eric Promislow, Vancouver BC 2.92
71Pat Hodgson, North Vancouver BC 2.89
72John Wilson, New Westminster BC 2.87
73Wendy Allex, Ferndale WA 2.85
73Kathy Dreisinger, Delta BC 2.85
75Tadeusz Smaruj, Vancouver BC 2.82
76Steve Zeng, North Vancouver BC 2.78
76David Dempsey, North Vancouver BC 2.78
78Elizabeth Stallard, Surrey BC 2.71
78Robert Pollock, White Rock BC 2.71
80Hoy Chow, Edmonton AB 2.68
81Dianna Gilbreath, Maple Ridge BC 2.67
81Carole Clugston, Abbotsford BC 2.67
83Barry Promislow, West Vancouver BC 2.66
84Merilyn Hicks, North Vancouver BC 2.60
85Junkai Peng, Vancouver BC 2.57
85Mike Foster, Surrey BC 2.57
87Satadru Roy, Port Moody BC 2.51
88Jane Abrutyn, Bellingham WA 2.49
88Eric Abrutyn, Bellingham WA 2.49
90Margaret Adams, Port Moody BC 2.47
90Rick Griffin, Port Moody BC 2.47
92Ron Sekiya, Vancouver BC 2.40
93Hannes Claassen, Surrey BC 2.36
94Bobbi Smith, Surrey BC 2.35
94Anssi Rantamaa, Vancouver BC 2.35
94Brian Yager, North Vancouver BC 2.35
97Ofer Livni, Vancouver BC 2.32
97Shaviv Ben Neriah, Vancouver BC 2.32
99Viva Goldblatt, Vancouver BC 2.31
99Joanne Emerman, Vancouver BC 2.31