2021 Unit 430 Masterpoint Races as of June 6

Brought to you by Python (the programming language)!

How this works: at the start of the year, we make a file from the January ACBL database, with over 30,000 players from Districts 18, 19, and 20. Then, after results are confirmed, we add the text results to a growing file of results (9,600 lines last year!) for tournaments, IMP League results, Unit Games, and Mentor-Mentee games. The Python code reads the opening lines of each event and determines which type of event it is and then checks all entries for ACBL numbers (or names where none are listed) and masterpoints won, adding it to the pertinent lists. Once all the results are in, the results are sorted and each masterpoint race is updated on this HTML page.

The three lists below include the following Unit 430 trophy races:

HOW 2020 IS HANDLED: The cancellation of offline tournaments in March 2020 caused some special decisions to be made for the 2020 race. Monthly Unit Games were quickly reinstated online, and the online MUG games were rescored in ACBLScore with MUG masterpoints and continued to be tabluated.  The other races will include the events from early 2020 as well as more offline events up until a certain point, which will be decided based on when offline bridge restarts. Free plays won in 2019 will be extended.

ALERT: to be eligible to win a prize for any race (including the Unit ones mentioned here, and the ACBL-wide ones some of us track every night...) you need to be a paid up member of the ACBL by the time the race ends. (We're OK if you joined mid-year.) However, for year-long races with a masterpoint limit, what counts is how many you had at the start of the year. Unit 430 also reserves the right to restrict limited awards for players who have had significant experience in another National Bridge Organization before joining the ACBL. Members who have been suspended or placed on probation for any part of the year are not eligible by ACBL bylaws.

THE LISTS:

Phil
Wood
Edie
Bonnell
P.Wood
Under 200

Player

MPts
1 Aidan Ballantyne, Burnaby BC 36.69
2 Ben Takemori, Burnaby BC 27.25
3 Nicholas Stock, North Vancouver BC 22.78
4 Jack Lee, Richmond BC 21.27
5 William Ge, Burnaby BC 18.75
6 Brad Bart, Coquitlam BC 16.77
71 Lisa Li, Surrey BC 16.75
71 Diana Jing, Surrey BC 16.75
9 Kelvin Raywood, Vancouver BC 15.98
10 Sidney Yang, Richmond BC 15.14
11 Michael Takemori, Coquitlam BC 15.13
12 Michael Dimich, Burnaby BC 13.49
133 Shelley Burns, North Vancouver BC 12.88
14 David Waterman, Surrey BC 12.13
15 Laurence Betts, Burnaby BC 11.35
15 John Bryden, Surrey BC 11.35
15 Steve Vincent, Burnaby BC 11.35
184 Kathy Adachi, Surrey BC 10.09
19 Alex Hong, West Vancouver BC 9.88
20 Gray McMullin, Vancouver BC 9.19
21 1John Lai, Vancouver BC 8.95
22 Howard Rubin, North Vancouver BC 8.81
23 Wei Liu, Zhichun Road CP 8.51
23 Kai Zhou, Burnaby BC 8.51
23 Lu Gan, Burnaby BC 8.51
26 Robert Gerrie, Richmond BC 8.16
265 Aban Gerrie, Richmond BC 8.16
28 James Lenobel, West Vancouver BC 7.88
29 James Marshall, Maple Ridge BC 7.75
29 Garry Skoropada, Maple Ridge BC 7.75
316 Susan Peters, Vancouver BC 7.74
31 Doug Hansford, Surrey BC 7.74
33 Ron Ohmart, Burnaby BC 7.70
34 Morris Chen, Surrey BC 7.67
35 Neil McAllister, Vancouver BC 7.51
36 George Tu, Vancouver BC 7.43
36 Rex Tu, Bellevue WA 7.43
387 June Keith, New Westminster BC 7.09
39 David Schmidt, Chilliwack BC 6.99
40 Art Loy, Surrey BC 6.89
418 Judy Harris, Salmon Arm BC 6.49
41 Gustav Axen, New Westminster BC 6.49
439 Yen Karro, Surrey BC 6.38
43 Julien Levesque, Burnaby BC 6.38
43 Dan Webster, Aldergrove BC 6.38
4610 Mojgan Shad, West Vancouver BC 6.30
46 Khosrow Shad, West Vancouver BC 6.30
4610 Rhoda Tafler, Richmond BC 6.30
49 2Peter Altridge, W Vancouver BC 6.20
4912 Marcia Taylor, Nanaimo BC 6.20
51 Joel Martineau, Vancouver BC 5.51
52 Gary Harper, Burnaby BC 5.46
53133Jennifer Hong, Burnaby BC 5.41
53 3Qiang Hua, Surrey BC 5.41
55 David Gabel, Vancouver BC 5.36
55 5Tanweer Saqalan, Richmond BC 5.36
57146Lana Chow, Vancouver BC 5.16
58 Les Fouks, Vancouver BC 5.04
58 Sid Segal, Vancouver BC 5.04
60 Brad Digby, Vancouver BC 4.99
60 Maarten Tjebbes, Vancouver BC 4.99
62 William Osten, Richmond BC 4.97
6315 Anita Morse, North Vancouver BC 4.93
64 Larry Pocock, Vancouver BC 4.90
6416 Yue Su, Vancouver BC 4.90
6617 Cindy Oishi, West Vancouver BC 4.73
67 Ken Lochang, Vancouver BC 4.68
67 7Harold McAllister, Qualicum Beach BC 4.68
69 Thomas Devine, Ferndale WA 4.58
69 Robert Bjorge, Bellingham WA 4.58
71 Keith Lee, Vancouver BC 4.53
7118 Judy Chang, Vancouver BC 4.53
73198Ellen Parsons, Vancouver BC 4.47
74 Andrew Nalos, Vancouver BC 4.45
75 Ian Affleck, Vancouver BC 4.43
7520 Glenda Affleck, Vancouver BC 4.43
7721 Eda Kadar, Vancouver BC 4.42
77 Martin Henneberger, Coquitlam BC 4.42
79 9R Backman, Burnaby BC 4.41
80 10Bob Zoltok, Surrey BC 4.33
80 10Orest Kubrak, Surrey BC 4.33
8222 Suzette Bahar, West Vancouver BC 4.02
82 R Chan, Vancouver BC 4.02
84 Kenneth Ramsay, West Vancouver BC 3.81
85 Kenny T K Chan, Vancouver BC 3.78
85 Hing Kong Ho, Vancouver BC 3.78
87 Bjarne Christoffersen, New Westminster BC 3.75
8823 Cristal Nell, Seattle WA 3.71
892412Claire Robillard, Burnaby BC 3.67
8924 Rebecca Brown, Bellingham WA 3.67
89 Ron Delbecq, Bellingham WA 3.67
9226 Veronica Deskey, Ferndale WA 3.61
92 John Nader, Ferndale WA 3.61
94 Ronald Pratt, Langley BC 3.36
94 Paul O'Brien, Bellingham WA 3.36
94 Dean Altschuler, Bellingham WA 3.36
9427 Ouida McCullough, Bellingham WA 3.36
982813Karen Cooke, North Vancouver BC 3.25
98 13Bill Cooke, North Vancouver BC 3.25
10029 Dianne Isfeld, Coquitlam BC 3.23
15Douglas Ellenor, Surrey BC 3.03
3015Jo-Anne Ellenor, Surrey BC 3.03
3117Anne Katrichak, Richmond BC 2.94
31 Caroline Solonenko, Brackendale BC 2.94
3318Debra Sutherland, Burnaby BC 2.93
3419Gita Sheikholeslami, Vancouver BC 2.82
3520Carole Clugston, Abbotsford BC 2.67
3520Dianna Gilbreath, Maple Ridge BC 2.67
37 Monica Angus, West Vancouver BC 2.65
3822Kathy Molnar, North Vancouver BC 2.55
3822Debbie Harris, North Vancouver BC 2.55
40 Diane Ayukawa, Delta BC 2.35
40 Bobbi Smith, Surrey BC 2.35
24Ofer Livni, Vancouver BC 2.32
25Michael Squance, Burnaby BC 2.29
42 Stephanie Williams, Delta BC 2.28
43 Karin Phillips, Vancouver BC 2.05
4426Karen Tomkins, Burnaby BC 2.04
45 Joanne Parker, Abbotsford BC 1.93
46 Marlene Sumi, Burnaby BC 1.84
4727Brenda Tuele, Port Coquitlam BC 1.65
27Amrit Manak, North Vancouver BC 1.65
29John Silver, Vancouver BC 1.56
48 Diana Tchakalian, Vancouver BC 1.56
29Kjell Rubenson, Vancouver BC 1.56
48 Nomi Kaplan, Vancouver BC 1.56
29David Schwartz, Vancouver BC 1.56
50 Daphne Fortin, Surrey BC 1.55
MUG
Race
Flt. B
( < 2500 )
Flt. C
( < 1000 )

Player

MPts
1 Robert Gerrie, Richmond BC 7.73
1 Aban Gerrie, Richmond BC 7.73
31 Kelvin Raywood, Vancouver BC 7.11
3 Gray McMullin, Vancouver BC 7.11
521Ernst Walti, Vancouver BC 6.67
521Diana Tchakalian, Vancouver BC 6.67
7 June Keith, New Westminster BC 5.33
7 Les Fouks, Vancouver BC 5.33
943Norma Doucette, Vancouver BC 5.05
9 Ken Lochang, Vancouver BC 5.05
11 Bryan Maksymetz, Vancouver BC 4.90
115 Frances Corney, Vancouver BC 4.90
13 Derek Ward, Hornby Island BC 4.40
13 Donald Sache, West Vancouver BC 4.40
156 Jo-Anne Modesto, Coquitlam BC 4.28
156 Nigel Fullbrook, Delta BC 4.28
178 Thomas Anderson, North Vancouver BC 4.13
17 Dee Steil, New Westminster BC 4.13
199 Julien Levesque, Burnaby BC 4.04
20 Nicholas Stock, North Vancouver BC 3.83
2010 David Waterman, Surrey BC 3.83
22114Stephen Pickett, Vancouver BC 3.79
2211 Thomas McGuire, Salem OR 3.79
24 Rhoda Tafler, Richmond BC 3.78
24135Harry Satanove, Vancouver BC 3.78
26146Marlene Sumi, Burnaby BC 3.21
27 Sheila Sache, West Vancouver BC 3.07
27 Kathy Bye, Burnaby BC 3.07
29 Anne Andres, Palos Verdes Pn CA 2.84
2915 Wink Andres, West Vancouver BC 2.84
31 Larry Pocock, Vancouver BC 2.70
31 Anne Scott, North Vancouver BC 2.70
3316 Jack Johnson, Surrey BC 2.69
34177Shameine Ali, Vancouver BC 2.31
35 John Cox, [parts unknown] 2.29
36 Michael Dimich, Burnaby BC 2.23
36188Cindy Oishi, West Vancouver BC 2.23
38 Angela Fenton, Vancouver BC 2.16
38 Michael Yuen, Vancouver BC 2.16
40 Hzengin, Burnaby BC 2.08
4119 R Chan, Vancouver BC 1.80
42209Pamela Moore, Vancouver BC 1.78
42209Margaret Duncan, Vancouver BC 1.78
4422 Suzette Bahar, West Vancouver BC 1.60
4523 John Lepage, Nanaimo BC 1.56
4523 Marguerite Chiarenza, Vancouver BC 1.56
4725 Long Xie, Burnaby BC 1.40
472511Yen Karro, Surrey BC 1.40
49 Paul Harding, New Westminster BC 1.39
50 Sally Craig, Port Moody BC 1.33
12Maryellen Gallo, Surrey BC 1.16
12Nimi Bhachu, Maple Ridge BC 1.16
14Kathryn Shannon, North Vancouver BC 0.90
15Gita Sheikholeslami, Vancouver BC 0.61
Rocket Rookie Race
Player

MPts
1Mojgan Shad, West Vancouver BC 13.80
1Khosrow Shad, West Vancouver BC 13.80
3Art Loy, Surrey BC 10.11
4Peter Altridge, W Vancouver BC 9.47
5Qiang Hua, Surrey BC 9.46
6R Backman, Burnaby BC 7.63
7Diana Tchakalian, Vancouver BC 7.37
7Ernst Walti, Vancouver BC 7.37
9Douglas Ellenor, Surrey BC 6.59
9Jo-Anne Ellenor, Surrey BC 6.59
11Marcia Taylor, Nanaimo BC 6.20
12Karen Tomkins, Burnaby BC 5.45
13Lana Chow, Vancouver BC 5.40
14Chi Deng, Surrey BC 5.33
15Ron Delbecq, Bellingham WA 4.90
16Ray Nance, White Rock BC 4.72
16Carol Parno, Surrey BC 4.72
18Cedric Miller, Surrey BC 4.64
18Adelaine Miller, Surrey BC 4.64
20Debra Sutherland, Burnaby BC 4.61
21Ian Gilhooley, Vancouver BC 4.51
22Ellen Parsons, Vancouver BC 4.47
23Orest Kubrak, Surrey BC 4.33
23Bob Zoltok, Surrey BC 4.33
25Claire Robillard, Burnaby BC 4.30
26Kathy Molnar, North Vancouver BC 4.20
26Debbie Harris, North Vancouver BC 4.20
28Jennifer Hong, Burnaby BC 4.13
29Reza Hadavi, North Vancouver BC 4.03
29Mitra Hadavi, North Vancouver BC 4.03
31Gita Sheikholeslami, Vancouver BC 3.90
32Rebecca Brown, Bellingham WA 3.67
33Roy Livingstone, Whiterock BC 3.29
34Jeannie Coleman, West Vancouver BC 3.27
35Bill Cooke, North Vancouver BC 3.25
35Karen Cooke, North Vancouver BC 3.25
37Joanne Parker, Abbotsford BC 3.22
37Ted Parker, Abbotsford BC 3.22
39Janie Ochsendorf, Surrey BC 3.05
40Tadeusz Smaruj, Vancouver BC 2.82
41Steve Zeng, North Vancouver BC 2.78
41David Dempsey, North Vancouver BC 2.78
43Nimi Bhachu, Maple Ridge BC 2.69
44Carole Clugston, Abbotsford BC 2.67
44Dianna Gilbreath, Maple Ridge BC 2.67
46Mike Foster, Surrey BC 2.57
47Colleen Perry, North Vancouver BC 2.51
48Eric Abrutyn, Bellingham WA 2.49
48Jane Abrutyn, Bellingham WA 2.49
50Al Warner, Vancouver BC 2.48
51Hannes Claassen, Surrey BC 2.36
52Brian Yager, North Vancouver BC 2.35
52Bobbi Smith, Surrey BC 2.35
52Anssi Rantamaa, Vancouver BC 2.35
55Shaviv Ben Neriah, Vancouver BC 2.32
55Ofer Livni, Vancouver BC 2.32
57Michael Squance, Burnaby BC 2.29
57David Squance, Victoria BC 2.29
59Carroll Guichon, White Rock BC 2.05
59John Wiebe, Surrey BC 2.05
59Don Guichon, White Rock BC 2.05
59George Jacobs, Delta BC 2.05
63Lauren Cockroft, Surrey BC 2.02
63Linda Palm, Surrey BC 2.02
65Irene Dundon, Vancouver BC 1.82
66Louis Fortin, Surrey BC 1.79
66Daphne Fortin, Surrey BC 1.79
68Pamela Moore, Vancouver BC 1.78
68Margaret Duncan, Vancouver BC 1.78
70Frances Kammermayer, North Vancouver BC 1.77
70Sheila Van De Velde, Vancouver BC 1.77
72Janet Rivers, Vancouver BC 1.71
73Wendy Allex, Ferndale WA 1.69
74Amrit Manak, North Vancouver BC 1.65
74Brenda Tuele, Port Coquitlam BC 1.65
76Lois Louden, Delta BC 1.61
77Larraine Smith, North Vancouver BC 1.59
78Eric He, Bellevue WA 1.56
78Edward He, Bellevue WA 1.56
80Vern Porter, North Vancouver BC 1.54
81Lou Rene Legge, Pitt Meadiows BC 1.53
82Susan Craven, North Vancouver BC 1.52
82Violet Poruchko, Surrey BC 1.52
84Huguette Laflamme, Vancouver BC 1.48
84Bob Newton, Vancouver BC 1.48
86Gale Muller, Vancouver BC 1.42
86Ginger Chiew, Vancouver BC 1.42
88William Ophoff, Surrey BC 1.35
88Don Gurski, Surrey BC 1.35
90Marnie Melnyk, Vernon BC 1.34
90Ted Melnyk, Vernon BC 1.34
92Bill Walter, Vancouver BC 1.30
92Christine Walter, Vancouver BC 1.30
94Diane Wheatcroft, Nanaimo BC 1.29
94June Rasmussen, Nanaimo BC 1.29
96Pauline Carter, Vancouver BC 1.26
97Kristin Baillie, Surrey BC 1.24
97Jennifer Lindsay, Surrey BC 1.24
99Philip Kneisley, Bellingham WA 1.23
100Joyce Tokarek, Vancouver BC 1.21