2023 Victoria Regional, Day Seven: Sunday, April 23

Thanks For Your Support!

Alert: your browser may be showing you an old version of a page which is updated often. F5 (computer) or the ↻ button (phone or tablet) will get you the most recent version.




April 23 Historical Headlines (from Wikipedia)

Can you fill in the blanks and then put them into the correct chronological order? (Answers at the bottom of the page...)


Attendance

1257½ tables was the final count, 65.1% of the 2019 total! For full details, check out the new Table Counts page!

Bridge clubs and tournaments throughout the ACBL are struggling with returning to live play, so comparing this tournament's attendance to one before the pandemic is not really fair. We said pre-tournament that we would be very happy if the tournament hit 60% of the 2019 table count of 1932 tables, and breaking through the 65% barrier is even better! Thanks to all attendees!


Brain Warmup Department: Keen

For those of you who used to like the puzzles I printed in the old bulletins, here is a link to an online version: one of the puzzles that I used to feature in the old paper Bulletins, but it is easy to play on a computer as well. Not so easy on a tablet or phone, since most of the puzzles require right-clicks, not easily done in a tablet or phone environment.

Keen is a Sudoku variant with a little math involved. Like Sudoku, you must fit numbers into the grid (from 1 to the number of cells in a row or column) so that there are no repeats in a row or column. As well, you must ensure that the numbers placed into each block (those groups of cells bounded by heavy lines) match the number and the arithmetic operation at the top left of the block. Subtraction (−) and division (÷) are always two cell blocks and the numbers can be in any order. Addition (+) and Multiplication (×) can be three or four or more cells and some of the products can be surprisingly high! In larger blocks it is permissible to have a number duplicated as long as the duplicates are not in the same row or column.

Click on the puzzle you want to try at the right (or the caption below) to go to the page with all the instructions you'll need.

These puzzles come from Simon Tatham's Portable Puzzle Collection (see below) and there are links there to apps for most devices. You can make puzzles of any size and difficulty level!


Easy puzzle
(McBruce's time: 2min 47sec)


Medium puzzle
(McBruce's time: 5min 4sec)


Tricky puzzle
(McBruce's time: 14min 50sec)

Final Tournament Masterpoint Leaders

Should be online about 11:45pm

Masterpoints for all players are updated nightly here first, with everyone's current red and gold point total listed alphabetically below the leaders, before a shorter leaderboard is added to this page.

Overall Leaders

1Dan Jacob, Vancouver BC134.12
1Gordon McOrmond, Sidney BC134.12
3Michael Hargreaves, Victoria BC128.53
4Iftikhar Baqai, Irvine CA113.51
5Gustav Axen, New Westminster BC101.39
6Mark Itabashi, Murrieta CA101.35
7Alex Hudson, Morrisville NC97.76
7Jonathan Steinberg, Toronto ON97.76
9Cindy Cossey, Innisfail AB96.10
9Glenn Cossey, Innisfail AB96.10
11Piotr Klimowicz, Edmonton AB95.22
12Michael Mikyska, Los Angeles CA85.42
13Gerry McCully, Victoria BC84.43
14Mitch Dunitz, Sherman Oaks CA81.28
15Rhonda Foster, Victoria BC80.36
16Michael Dimich, Burnaby BC79.21
17Ayako Miyakuni, Tokyo 77.87
17Kenji Miyakuni, Tokyo 77.87
19Nicholas Stock, North Vancouver BC76.55
20David Johnson, Calgary AB73.23
20Gerry Marshall, Calgary AB73.23
20Hendrik Sharples, Brush Prairie WA73.23
20Roger McNay, Beaverton OR73.23
24Doug Fraser, Victoria BC69.67
24Sandra Fraser, Victoria BC69.67

Non-Life Master Leaders

1Ayako Miyakuni, Tokyo 77.87
2Farhad Rohani, Victoria BC41.95
3Zakery Simpson, Prince George BC36.22
4Andrea Petzold, Invermere BC28.79
5James Davidson, Quaiicum Beach BC24.61
5John Schuller, Parksville BC24.61
7Margaret Duncan, Vancouver BC20.75
8Jordan Tessarolo, Victoria BC20.32
9John Heck, Victoria BC19.43
10Janice Closson, Victoria BC18.24
11Carol Beck, Prince Albert SK17.36
11Thelma Cowie, Christopher Lke SK17.36
13Maureen Trappe, Victoria BC17.21
14Jon Ransom, Bellingham WA17.02
14Wendy Allex, Ferndale WA17.02

Masterpoints will be updated first on the masterpoints page. Leaders will appear here later, when the results are posted.


Day Seven (Sunday) Results


Sunday Top Flight Swiss

Winners: Brian Fraser (A), Tessarolo (B), Gage (C)

The top two teams met in the final round with Turner just 5 VPs ahead of Fraser; but Fraser scored the required 13-7 win to take the title by a single Victory Point! Under-5000 winners Tesarolo finished 3-3 but won 59 of 60 VPs in their three wins, including 40 of 40 in the final two rounds. Under-3000 winners Gage won two out of three in both sessions and finished tied for seventh in a very tough field.

Swiss Teams event with 6 matches of 8 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits (by team average): A: 5000+ / B: 3000 - 5000 / C: 0 - 3000.  
Average masterpoints for players in this event: 4625

MPts VPs A B C Sunday Top Flight Swiss (31 teams)
ACBL Live Link
33.45 92 1 Sandra Fraser - Doug Fraser, Victoria BC; Alex Hudson, Morrisville NC; Jonathan Steinberg, Toronto ON
25.09 91 2 Karen Turner - Glen Thornborough - James McAvoy - Constance McAvoy, Victoria BC; Alan Chapelle, Nanaimo BC
18.82 86 3 Dan Jacob, Vancouver BC; Piotr Klimowicz, Edmonton AB; Gordon McOrmond, Sidney BC; Michael Hargreaves, Victoria BC
19.26 78 4 1 Jordan Tessarolo, Victoria BC; J Mark Siegrist, Gloucester ON; John Valliant, Ottawa ON; Daniel Lyder, Vancouver BC
10.36 73 5/6 Ray Miller - Scott Chupack, Seattle WA; Ken Scholes, Bellevue WA; Gerry McCully - James Galand, Victoria BC
10.36 73 5/6 Donald Sache, West Vancouver BC; Cameron Doner, Surrey BC; Derek Ward, Hornby Island BC; K Fung, Edmonton AB
14.45 71 7/8 2 1 Jonathan Gage - Robert Cheeseman - Daniel Klein, Victoria BC; Ian Findlay, Banff AB
7.90 71 7/8 Karen Billett - Axie Millar - Matt Smith - Duncan Smith, Victoria BC
10.83 69 3 Debbie Hargreaves, Victoria BC; Sandra Scholes, Bellevue WA; Jack Bradshaw - Carole Bradshaw, Courtenay BC
8.13 68 4 Sam McIlwain, Vancouver BC; Sandy McIlwain, Invermere BC; Leo Glaser, Lake Country BC; Koba Ter Neuzen, Victoria BC
5.96 66 5/6 Marc Furnemont - Roy Harry Stefaniec, Victoria BC; Vince King, Duncan BC; Howard Haugom, West Vancouver BC
6.68 66 5/6 2 John Hurdle - Trudy Hurdle, Richmond BC; Jim Norman - Audrey Norman, Duncan BC; Joel Fuhrman, Kirkland WA
5.01 64 3 Paul Reitsma, Parksville BC; Marv Norden, Peachland BC; Roberta Stirling, Edmonton AB; Douglas Jordan, Toronto ON
3.75 57 4 Bruce Busby - Maureen Olafson - Phil Sanford, Campbell River BC; Lorraine Spik, Parksville BC

Sunday 0-2500 Bracketed Round Robin Teams

Winners: Martignago, McGuire, Scarfe

0-2500 Bracketed Swiss Teams scored in Victory Points. Teams played all or most of the teams in their bracket in short matches.

MPts VPs Bracket Rank Sunday 0-2500 Bracketed Round Robin Teams ACBL Live Links:
Bracket  I  II  III 
(25 teams in 3 brackets)
11.91 83 I 1 Debbie Martignago, Port Coquitlam BC; Marlene Sumi, Burnaby BC; Khosrow Shad - Mojgan Shad, West Vancouver BC
8.93 74   2 Donald Berry - David Reid, Victoria BC; Wayne Stann, Kelowna BC; Slava Simice, Comox BC
6.70 73   3 Howard Coren - John D Aguiar - Tom Nault, Calgary AB; Dick Yuen, North Vancouver BC
9.82 78 II 1 Shirley McGuire - Claire Cook - Sharon McDonald, Saskatoon SK; Phyllis Minielly, Crossmount SK
7.37 77   2 Gordon Kristjanson - Margaret Skinner - Holly Boudreau - JP Weber, Victoria BC
5.52 69   3 Grace Schmidt, Campbell River BC; Helen Dunham, Qualicum Beach BC; John Schuller, Parksville BC; James Davidson, Quaiicum Beach BC
8.75 87 III 1 James Scarfe - Ben Levine - Zakery Simpson - Kirk Rustad, Prince George BC
6.56 81   2 Jill Plasteras - Susan Jobbins - Joan Geber, Victoria BC; Madeleine Tremblay, North Saanich BC
4.92 78   3 Linda Ellis - Eleanor Calder - John Heck - Peggy Pepper, Victoria BC
3.69 63   4 Jim Greening - Jim Brackenbury - Catherine Mustafa - Christie Ulmer, Victoria BC

Sunday Fast Pairs

Winners: Becky Stevens, Michael Christensen

Everyone in this event did very well keeping a brisk pace, catching up where needed, and enduring my watchful eye to keep things from dragging.

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 1000 - 2000 / C: 0 - 1000.  
Average masterpoints for players in this event: 2738

MPts Score A B C Sunday Fast Pairs (12, 10 tables)
ACBL Live Link
10.50 60.47% 1 Becky Stevens - Michael Christensen, Seattle WA
7.88 58.42% 2 Frances Corney - Bryan Maksymetz, Vancouver BC
5.91 58.23% 3 Michael Yuen, Vancouver BC; Cary Salmi, Sidney BC
4.04 56.09% 4/5 Delma Murray - Jon Preston, Victoria BC
5.12 56.09% 4/5 1 Roy Banner - Thomas Braybrook, Victoria BC
3.00 55.47% 6 Ayako Miyakuni - Kenji Miyakuni; Tokyo, Japan
3.84 53.16% 2 1 Janice Closson - Maureen Trappe, Victoria BC
3.16 52.87% 3 2 Dariusz Matus, Surrey BC; Michael Desaulniers, Maple Ridge BC
2.16 48.71% 4 Evelyn Goedhart, Sidney BC; Shelley Burnham, Brentwood Bay BC
2.11 45.40% 3 Gillian Schramm - Anna Crouch, Whistler BC
1.58 43.37% 4 Jo Albinati, Victoria BC; Eddie Crews, Sidney BC

April 23 Historical Headlines

Answers from the questions at the top of the page:


That's all folks! We'll keep the final 2022 Kirkwood Standings online since the 2023 race so far only includes results from this tournament, but after Penticton you'll see all that stuff, and future Bulletin sets, among other bridge stuff, linked from my website. Thanks for reading and commenting and suggestions and praise and even the occasional slight grumpiness over something I've missed. (It all helps.)