The 2019 Tri-Cities Regional: Sunday, October 27

Thank you, Pasco!


Attendance So Far

421 tables at the end of Sunday play; down from 2010 by 72½ tables (-14.7%).  Tough scheduling with another DINO Regional next week in Whistler.


Masterpoint Leaders


Final Overall Leaders

1John Kranyak, Las Vegas NV83.34
1Justin Lall, Little Elm TX83.34
1Mike Passell, Plano TX83.34
1Nanette Noland, Baton Rouge LA83.34
5Dave Westfall, Spokane WA65.59
6Bruce Ferguson, Palm Springs CA55.48
6Carole Liss, San Rafael CA55.48
8John Feo, Kennewick WA54.20
8Larry Leskiw, Martinez CA54.20
10John Moffat, Bellingham WA46.84
11Ronald Woodard, Olympia WA46.59
12Phyllis Rakevich, Tumwater WA43.64
13Ronald Tracy, Edmonds 98026 WA34.05
13Sun-O Ho, Redmond WA34.05
15David Taylor, Seattle WA32.34
15Howard Epley, Kent WA32.34
17Marty McCune, Seattle WA31.10
17Mary McCune, Seattle WA31.10
19Howard Parker III, Clements CA29.19
19Margaret Hart, Baton Rouge LA29.19
21Ann Romeo, Seattle WA28.53
21Ray Miller, Seattle WA28.53
23Andrew Hesser, Richland WA27.76
24Karen Madison, Spokane Valley WA27.29
24Karen Rise, Leavenworth WA27.29
26Lynne Paasch, West Richland WA26.50
27Brian Glubok, New York NY26.26
27Harold Antonson, Olympia WA26.26
29Gerard Hallee, Portland OR24.89
30Bruce Dudzik, Richland WA23.82
31Dana Hastings, Baton Rouge LA23.45
31Jan Galey, Baton Rouge LA23.45
33Lynne Schaeffer, Portland OR22.58
34Ross Bates, Castlegar BC22.56
35Normand Dominique, Kennewick WA22.16
36Julie Smith, Vancouver BC20.25
36Nicholas Stock, North Vancouver BC20.25
38Dorothy Dore, Castlegar BC20.20
39Connie Marfell, Milwaukee OR19.27
39Patti Hartley, Kenmore WA19.27
41David Brower, Portland OR19.22
42Tom Edwards, Richland WA18.87
43Stanford Christie, Kirkland WA18.75
44Larry Lang, Richland WA18.44
45Shelley Kempner, Annapolis MD18.29
45Suzanne Geib, Bellevue WA18.29
47Chwen-I Liu, Richland WA17.72
48Karen Eveland, Lewiston ID17.26
48Renee Petersen, Moscow ID17.26
50Beth Loehnen, Missoula MT16.07
50Michael Boreson, Kalispell MT16.07

Final Non-Life Master Leaders

1Karen Madison, Spokane Valley WA27.29
2Bruce Dudzik, Richland WA23.82
3Normand Dominique, Kennewick WA22.16
4Chwen-I Liu, Richland WA17.72
5Dave Forrey, Nampa ID10.24
5Gregory Said, Boise ID10.24
7David Orcutt, Richland WA8.16
8Keith Carter, Sandpoint ID7.98
9David Gelles, West Richland WA6.91
10Kay Alspaugh, Boise ID6.76
10Lindy Hamilton, Boise ID6.76
12Michele Pope, Spokane WA6.53
12Nely Johnson, Portland OR6.53
14Gayle Hanset, Sandpoint ID6.44
15Deanna Strieper, Baker City OR6.30
15Ed Strieper, Baker City OR6.30
17Arthur Bean, Richland WA5.50
17Mary Pat Bean, Richland WA5.50
19Susan Norton, Spokane WA5.13
20Daniel Balof, Walla Walla WA5.09
21Doris Burma, Sunnyside WA5.06
22Brad Meinhold, Florence MT4.83
23Charlene Pepin, Walla Walla WA4.20
24James Pierce, Richland WA3.68
24Livingstone Parkhill, Richland WA3.68
26Patricia Curtis, West Richland WA3.62
27Mary Eliza Balof, Walla Walla WA3.52
28Carol Gunderson, College Place WA3.45
28Janice Rolfe, Walla Walla WA3.45
30Beverly Roy, Eugene OR3.42
30Ned Forman, Eugene OR3.42

Have a look at the masterpoints page to see totals for everyone, including red-gold breakdowns, updated each night by about midnight.

 


Sunday Open Swiss Teams

Winners: Hesser (A, B), Harding (C)

Who says you need to start strong?  Event winners Hesser lost their first then won five straight, picking up more VPs each time and culminating in a blitz in the final round.  Under-2000 strat winners Harding lost their first three but were 17 VPs ahead by the end!

Swiss Teams event with 6 matches of 8 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits (by team average): A: 3000+ / X: 2000 - 3000 / Y: 0 - 2000.  
Average masterpoints for players in this event: 3727

MPts VPs A X Y Sunday Open Swiss Teams (15 teams)
ACBL Live Link
15.40 84 1 1 Andrew Hesser; Richland WA; John Feo; Kennewick WA; Larry Leskiw; Martinez CA; Lynne Paasch; West Richland WA
10.11 75 2/3 Dave Westfall - Charles Bennett - Lea Rogers; Spokane WA; Stanford Christie; Kirkland WA
10.11 75 2/3 Ann Romeo - Ray Miller; Seattle WA; Sun-O Ho; Redmond WA; Ronald Tracy; Edmonds 98026 WA
6.50 73 4 2 1 Paul Harding; New Westminster BC; William Radford; Kennewick WA; Rosemary Segall; Redmond OR; James Hurlburt; Bend OR
5.13 72 5 3 Chris Gorchels - Usha Subrahmanyam - Marilyn Hesser - Tom Edwards; Richland WA
2.92 62 4 Ross Bates - Dorothy Dore; Castlegar BC; Marty O'Malley - Kathy O'Malley; Pullman WA
2.24 56 2/3 Kay Teal - Dolly Ammann; Richland WA; Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA
2.24 56 2/3 Paul Burma; Sunnyside WA; Doug Sanders; Grandview WA; Kenneth Lockwood - William Fromherz; Yakima WA

Sunday B/C/D Swiss

Winners: Eveland (A, B, C)

Eveland lost to Balof by one in the first round and won their last match by one IMP, but in between they were +51 IMPs in three matches, and that was enough for the event win.

Swiss Teams event with 5 matches of 9 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits (by top player): B: 1250 - 1500 / C: 1000 - 1250 / D: 0 - 1000.  No player over 1500 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 465

MPts VPs B C D Sunday B/C/D Swiss (6 teams)
ACBL Live Link
3.36 67 1 1 1 Karen Eveland; Lewiston ID; Renee Petersen; Moscow ID; Bill Drayton; Sagle ID; Keith Carter; Sandpoint ID
2.52 62 2 Barry Balof - Claire Valente - Mary Eliza Balof - Daniel Balof; Walla Walla WA