The 2019 Tri-Cities Regional: Saturday, October 26

Ready for the weekend?


Attendance So Far

379 tables at the end of Saturday play; down from 2010 by 56½ tables (-13.0%).


Masterpoint Leaders

Remember, these lists do not include events that are not complete, such as knockout teams that conclude tomorrow...


Overall Leaders thru Saturday

1John Kranyak, Las Vegas NV83.34
1Justin Lall, Little Elm TX83.34
1Mike Passell, Plano TX83.34
1Nanette Noland, Baton Rouge LA83.34
5Bruce Ferguson, Palm Springs CA55.48
5Carole Liss, San Rafael CA55.48
5Dave Westfall, Spokane WA55.48
8John Moffat, Bellingham WA46.84
9Ronald Woodard, Olympia WA46.59
10Phyllis Rakevich, Tumwater WA43.64
11John Feo, Kennewick WA38.80
11Larry Leskiw, Martinez CA38.80
13David Taylor, Seattle WA32.34
13Howard Epley, Kent WA32.34
15Marty McCune, Seattle WA31.10
15Mary McCune, Seattle WA31.10
17Howard Parker III, Clements CA29.19
17Margaret Hart, Baton Rouge LA29.19
19Brian Glubok, New York NY26.26
19Harold Antonson, Olympia WA26.26
21Karen Madison, Spokane Valley WA25.05
21Karen Rise, Leavenworth WA25.05
23Gerard Hallee, Portland OR24.39
24Ronald Tracy, Edmonds 98026 WA23.94
24Sun-O Ho, Redmond WA23.94
26Dana Hastings, Baton Rouge LA23.45
26Jan Galey, Baton Rouge LA23.45
28Bruce Dudzik, Richland WA22.32
29Lynne Schaeffer, Portland OR22.08
30Normand Dominique, Kennewick WA20.66
31Julie Smith, Vancouver BC20.25
31Nicholas Stock, North Vancouver BC20.25
33Ross Bates, Castlegar BC19.64
34David Brower, Portland OR19.22
35Larry Lang, Richland WA18.44
36Ann Romeo, Seattle WA18.42
36Ray Miller, Seattle WA18.42
38Shelley Kempner, Annapolis MD18.29
38Suzanne Geib, Bellevue WA18.29
40Connie Marfell, Milwaukee OR17.77
40Patti Hartley, Kenmore WA17.77
42Chwen-I Liu, Richland WA17.72
43Dorothy Dore, Castlegar BC17.28
44Beth Loehnen, Missoula MT16.07
44Michael Boreson, Kalispell MT16.07
46Peter Barthels, Cheney WA16.01
46Ronald Fleming, Spokane WA16.01
48Denise McKay, Vernon BC15.41
48Don McKay, Vernon BC15.41
50Beth Coones, Spokane WA14.87
50John Adams, Cheney WA14.87

Non-Life Master Leaders thru Saturday

1Karen Madison, Spokane Valley WA25.05
2Bruce Dudzik, Richland WA22.32
3Normand Dominique, Kennewick WA20.66
4Chwen-I Liu, Richland WA17.72
5Dave Forrey, Nampa ID10.24
5Gregory Said, Boise ID10.24
7David Orcutt, Richland WA7.60
8Kay Alspaugh, Boise ID6.76
8Lindy Hamilton, Boise ID6.76
10Michele Pope, Spokane WA6.53
10Nely Johnson, Portland OR6.53
12Gayle Hanset, Sandpoint ID6.44
13David Gelles, West Richland WA6.21
14Deanna Strieper, Baker City OR5.88
14Ed Strieper, Baker City OR5.88
16Arthur Bean, Richland WA5.22
16Mary Pat Bean, Richland WA5.22
18Susan Norton, Spokane WA5.13
19Doris Burma, Sunnyside WA5.06
20Brad Meinhold, Florence MT4.83
21Keith Carter, Sandpoint ID4.62
22Charlene Pepin, Walla Walla WA4.20
23Patricia Curtis, West Richland WA3.62
24Carol Gunderson, College Place WA3.45
24Janice Rolfe, Walla Walla WA3.45
26Beverly Roy, Eugene OR3.42
26Ned Forman, Eugene OR3.42
28James Pierce, Richland WA3.40
28Livingstone Parkhill, Richland WA3.40

Have a look at the masterpoints page to see totals for everyone, including red-gold breakdowns, updated each night by about midnight.



Saturday Open Pairs

Winners: Gerard Hallee, Lynne Schaeffer

Halftime leaders Gerard Hallee and Lynne Schaeffer never looked back and never lost the overall lead, finishing nearly two boards ahead of the next pair.  Dong Yan and Kevin Cline were second in strat B at the break but needed only two rounds of the afternoon session to take the lead in strat B for the last time, extending the lead to nearly two full boards by the end.  The same plot played out in strat C, where Marjorie Gilmore and David Gelles had a huge afternoon second round to take the strat C lead for good, extending it to a considerable margin by the end.

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1781

MPts Score A B C Saturday Open Pairs (16, 16 tables)
ACBL Live Link
11.38 63.78% 1 Gerard Hallee - Lynne Schaeffer; Portland OR
8.54 60.46% 2 Brian Glubok; New York NY; Harold Antonson; Olympia WA
6.40 58.43% 3 Pete Pluhta; Pullman WA; Jodi Kimbrell; Spokane WA
4.80 57.21% 4 Doris Fishman - William Whitesel; Sandpoint ID
4.42 57.09% 5 Andrew Hesser; Richland WA; Lynne Paasch; West Richland WA
3.28 56.46% 6 Connie Marfell; Milwaukee OR; Patti Hartley; Kenmore WA
3.79 55.68% 7 Larry Leskiw; Martinez CA; John Feo; Kennewick WA
5.12 54.63% 8 1 Dong Yan; Sammamish WA; Kevin Cline; Seattle WA
3.84 52.09% 2 Mary Ferguson - Usha Subrahmanyam; Richland WA
2.99 50.35% 3 1 Marjorie Gilmore; Richland WA; David Gelles; West Richland WA
2.16 47.99% 4 Doug Sanders; Grandview WA; Paul Burma; Sunnyside WA
1.71 47.23% 5 Rosemary Segall; Redmond OR; James Hurlburt; Bend OR
2.24 46.73% 2 Christopher Kent; Spokane WA; Jacqui Erwert; Liberty Lake WA

Friday-Saturday Bracketed Knockout Teams

Winners: Nanette Noland, Mike Passell, Justin Lall, John Kranyak

The Hog In Training picked the Bracket One winner to lose the final and missed the other finalist (2/5) and got the finalists right in Bracket Two but the result wrong (4/5).

Bracketed Knockout Teams event, with 4 rounds of 24-board matches.  Teams are grouped by team masterpoints into team brackets, with three-way matches where neccessary in the first and second rounds to reduce to four teams.  

MPts Bracket Rank Friday-Saturday Bracketed Knockout Teams ACBL Live Links: Bracket I II
(12 teams in 2 brackets)
24.69 I 1 Nanette Noland; Baton Rouge LA; Mike Passell; Plano TX; Justin Lall; Little Elm TX; John Kranyak; Las Vegas NV
17.28   2 Howard Epley, Kent WA; Mary McCune - Marty McCune - David Taylor, Seattle WA
8.64   3 Carole Liss, San Rafael CA; Bruce Ferguson, Palm Springs CA; Dave Westfall, Spokane WA; Stanford Christie, Kirkland WA
4.94   4 Ann Romeo - Ray Miller, Seattle WA; Sun-O Ho, Redmond WA; Ronald Tracy, Edmonds 98026 WA
9.42 II 1 Ross Bates - Dorothy Dore, Castlegar BC; Marty O'Malley - Kathy O'Malley, Pullman WA
6.59   2 Normand Dominique, Kennewick WA; Chwen-I Liu - Bruce Dudzik, Richland WA; Herbert Wampole, Pasco WA
3.30   3 Louise Lombard, Apache Junction AZ; Barbra Cowan - Barbara Kinney, Wenatchee WA; Mary Babcock, East Wenatchee WA
1.88   4 Karen DeMeritt - Jane Hunt, Richland WA; Susie Ball, Yakima WA; Jim Dukelow, Benton City WA

Saturday Morning Side Game

Winners: Ian Kirk, Deanna Birch

Overalls in all three Side Game Series are below.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the I-82 Bridge Morning Side Game Series Side Game Series, session 4 of 4 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1600

MPts Score A B C Saturday Morning Side Game (4 tables)
ACBL Live Link
2.65 60.32% 1 Ian Kirk - Deanna Birch; Portland OR
1.99 59.32% 2 Peter Barthels; Cheney WA; Ronald Fleming; Spokane WA
1.49 54.96% 3 Karen Jean Boss - Kay Read; Boise ID

Saturday Afternoon Side Game

Winners: Keith Carter, Bill Drayton, Ian Kirk, Deanna Birch

Overalls in all three Side Game Series are below.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Blue Bridge Afternoon Side Game Series Side Game Series, session 5 of 5 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 2380

MPts Score A B C Saturday Afternoon Side Game (3 tables)
ACBL Live Link
2.16 56.00% 1/2 Keith Carter; Sandpoint ID; Bill Drayton; Sagle ID
2.16 56.00% 1/2 Ian Kirk - Deanna Birch; Portland OR

Saturday Evening Side Game

Winners: Normand Dominique, Donna Parkes

Overalls in all three Side Game Series are below.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Cable Evening Side Game Series Side Game Series, session 3 of 3 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2500+ / B: 1000 - 2500 / C: 0 - 1000.  
Average masterpoints for players in this event: 2345

MPts Score A B C Saturday Evening Side Game (5 tables)
ACBL Live Link
2.84 62.50% 1 1 1 Normand Dominique - Donna Parkes; Kennewick WA
2.13 58.50% 2 Henry Chou - A Patrick Pinto; Richland WA
1.99 57.50% 3 2 Dong Yan; Sammamish WA; Kevin Cline; Seattle WA
1.57 55.00% 4 3 2 Daniel Balof - Barry Balof; Walla Walla WA

Morning Side Game Series Overalls

Winners: Ronald Fleming, Peter Barthels

Overall awards in the I-82 Bridge Morning Side Game Series, after 4 completed sessions.  Scores are based on the sum (in percent) of an individuals two best games, even if played with different partners.  Side Game overall awards are in gold points and replace the points you won in individual games in the series.  But if you played several games and got masterpoints, that sum may be higher than your overall award, and you would get the overall award in gold points and the rest of your sum in red points.

MPts %Sum of Best
Two Games
Rank Morning Side Game Series Overalls (37 players)
ACBL Live Link
4.64 125.99% 1 Ronald Fleming; Spokane WA
4.64 125.99% 1 Peter Barthels; Cheney WA
5.11 119.32% 3 Deanna Birch; Portland OR
5.11 119.32% 3 Ian Kirk; Portland OR

Afternoon Side Game Series Overalls

Winners: Ronald Fleming, Peter Barthels

Overall awards in the Blue Bridge Afternoon Side Game Series, after 5 completed sessions.  Scores are based on the sum (in percent) of an individuals two best games, even if played with different partners.  Side Game overall awards are in gold points and replace the points you won in individual games in the series.  But if you played several games and got masterpoints, that sum may be higher than your overall award, and you would get the overall award in gold points and the rest of your sum in red points.

MPts %Sum of Best
Two Games
Rank Afternoon Side Game Series Overalls (62 players)
ACBL Live Link
5.07 120.89% 1 Ronald Fleming; Spokane WA
5.07 120.89% 1 Peter Barthels; Cheney WA
3.98 113.72% 3 Donald Hanset; Sandpoint ID
3.98 113.72% 3 Gayle Hanset; Sandpoint ID

Evening Side Game Series Overalls

Winners: Donna Parkes

Overall awards in the Cable Evening Side Game Series, after 3 completed sessions.  Scores are based on the sum (in percent) of an individuals two best games, even if played with different partners.  Side Game overall awards are in gold points and replace the points you won in individual games in the series.  But if you played several games and got masterpoints, that sum may be higher than your overall award, and you would get the overall award in gold points and the rest of your sum in red points.

MPts %Sum of Best
Two Games
Rank Evening Side Game Series Overalls (56 players)
ACBL Live Link
5.60 113.89% 1 Donna Parkes; Kennewick WA
4.20 109.89% 2 Pat Pinto; Richland WA
3.15 108.50% 3 Henry Chou; Richland WA
2.36 102.68% 4 Tom Edwards; Richland WA

Saturday Morning 299er Pairs

Winners: James Pierce, Livingstone Parkhill

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 150 - 300 / B: 75 - 150 / C: 0 - 75.  No player over 300 was eligible.
Average masterpoints for players in this event: 100

MPts Score A B C Saturday Morning 299er Pairs (3 tables)
ACBL Live Link
1.71 66.30% 1 James Pierce - Livingstone Parkhill; Richland WA
1.28 51.09% 2 Kathryn Lang; Richland WA; Sharon Warren; Kennewick WA

Click on 'Sunday' below to see information about Sunday's events!  Once the play for the day is over, and the results are processed, the daily pages will switch from event information to results.