The 2019 Tri-Cities Regional: Monday, October 21

Welcome to West Pasco!


Attendance So Far

26½ tables at the end of Monday play; down from 2010 by 3½ tables (-13.2%).  Not the greatest start, but if it rained in Washington like it did in Vancouver on Monday, I can understand people deciding not to hit slippery roads and come out later in the week.

Masterpoint Leaders


Overall Leaders thru Monday

Only the pair game is in so far...

1Julie Smith, Vancouver BC3.41
1Nicholas Stock, North Vancouver BC3.41
3Beth Loehnen, Missoula MT2.84
3Michael Boreson, Kalispell MT2.84
5Dolly Ammann, Richland WA2.46
5Kay Teal, Richland WA2.46
7Jerry McVay, Lacey WA1.92
7Ronald Woodard, Olympia WA1.92
9Karen Madison, Spokane Valley WA1.85
9Karen Rise, Leavenworth WA1.85
11Chris Gorchels, Richland WA1.60
11Tom Edwards, Richland WA1.60

Have a look at the masterpoints page to see totals for everyone, including red-gold breakdowns, updated each night by about midnight.


Monday Evening Side Game

Winners: Nicholas Stock, Julie Smith

Winners Nicholas Stock and Julie Smith established a lead on the field after four rounds but were nearly caught by B winners Beth Loehnen and Michael Boreson in round six, before extending their lead in round seven and cruising home to a win by about three-quarters of a board.  Beth Loehnen and Michael Boreson won the B-strat by nearly a full board with three strong final rounds.  The C winners, Dolly Ammann and Kay Teal, recovered after a slow start to lead strat C after the third round and survived a bump in round seven, winning by nearly a full board with a strong finish.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Cable Evening Side Game Series Side Game Series, session 1 of 6 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 4000+ / B: 2000 - 4000 / C: 0 - 2000.  
Average masterpoints for players in this event: 3807

MPts Score A B C Cable Bridge Evening Side Game Series (8 tables)
ACBL Live Link
3.41 61.90% 1 Nicholas Stock; North Vancouver BC; Julie Smith; Vancouver BC
2.84 58.63% 2 1 Beth Loehnen; Missoula MT; Michael Boreson; Kalispell MT
1.92 56.25% 3 Jerry McVay; Lacey WA; Ronald Woodard; Olympia WA
1.47 55.36% 4 Jan Galey - Dana Hastings; Baton Rouge LA
2.46 54.76% 5 2 1 Dolly Ammann - Kay Teal; Richland WA
1.60 52.68% 3 Tom Edwards - Chris Gorchels; Richland WA
1.85 51.49% 4 2 Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA


Monday-Tuesday Rialto Bridge Knockout Teams

Monday-Tuesday Rialto Bridge Knockout Teams, Bracket One

Bracket One has eight teams and a masterpoint average of 6464 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Monday Evening
1.86 red
Semifinals
Tuesday Morning
19.68 gold
Final
Tuesday Afternoon
28.11 gold

Romeo vs Noland

Lang vs Johnson

Liss vs Whites

Christensen vs Bates

Noland vs Christensen


Lang vs Liss

??? vs ???

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Noland over Liss in the final

Bracket One Semifinalist Team Rosters:

Nanette Noland, Baton Rouge LA; Mike Passell, Plano TX; John Kranyak, Las Vegas NV; Justin Lall, Little Elm TX
vs
Duane Christensen - Carol Christensen, Boise ID; Dudley Brown, Grandview WA; Martin Mack, Henderson NV

Larry Lang - Hans Iukovici, Richland WA; Larry Leskiw, Martinez CA; John Feo, Kennewick WA
vs
Carole Liss, San Rafael CA; Bruce Ferguson, Palm Springs CA; Dave Westfall, Spokane WA; John Moffat, Bellingham WA


Monday-Tuesday Rialto Bridge Knockout Teams, Bracket Two

Bracket Two has seven teams and a masterpoint average of 599 per player.  ACBL Live link to brackets
Opening Round
Monday Evening
0.76 red
Semifinals
Tuesday Morning
5.33 gold
Final
Tuesday Afternoon
7.61 gold

3-way: Erwert vs Boss vs Dudzik

Bean vs Strieper

Vernon vs Collingham

Boss vs Strieper


Dudzik vs Vernon

? vs ?

Hideous Hog (In Training)'s Prediction:


Vernon over Boss in the final

Bracket Two Semifinalist Team Rosters:

Karen Jean Boss - Kay Read - Gregory Said, Boise ID; Dave Forrey, Nampa ID
vs
Deanna Strieper - Ed Strieper, Baker City OR; Marjorie Gilmore, Richland WA; David Gelles, West Richland WA

Bruce Dudzik - Leanne Zaring - Chwen-I Liu, Richland WA; Normand Dominique, Kennewick WA
vs
Linda Vernon - Kathie Hoehne, Anchorage AK; David Peeples, Moses Lake WA; Jim Adams, Richland WA



Click on 'Tuesday' below to see information about Tuesday's events!  Once the play for the day is over, and the results are processed, the daily pages will switch from event information to results.