The 2019 Tri-Cities Regional: Friday, October 25

Trivia Time:

Which of the three cities in the Tri-Cities area has the most residents and have there been recent rank changes? (Answer at the bottom of the page.)



Attendance So Far

316 tables at the end of Friday play; down from 2010 by 51½ tables (-14.0%).  


Masterpoint Leaders

Normally, these lists do not include events that are not complete, such as knockout teams that conclude tomorrow.  But because the knockouts were two brackets of six teams playing a two-session round robin Swiss to qualify four teams for tomorrow, the Friday masterpoints were included!  (I checked.)


Overall Leaders thru Friday

1John Kranyak, Las Vegas NV60.73
1Justin Lall, Little Elm TX60.73
1Mike Passell, Plano TX60.73
1Nanette Noland, Baton Rouge LA60.73
5Bruce Ferguson, Palm Springs CA47.36
5Carole Liss, San Rafael CA47.36
5Dave Westfall, Spokane WA47.36
8John Moffat, Bellingham WA46.84
9Ronald Woodard, Olympia WA45.96
10Phyllis Rakevich, Tumwater WA43.01
11John Feo, Kennewick WA35.01
11Larry Leskiw, Martinez CA35.01
13Howard Parker III, Clements CA29.19
13Margaret Hart, Baton Rouge LA29.19
15Karen Madison, Spokane Valley WA23.59
15Karen Rise, Leavenworth WA23.59
17Dana Hastings, Baton Rouge LA22.12
17Jan Galey, Baton Rouge LA22.12
19Ronald Tracy, Edmonds 98026 WA20.56
19Sun-O Ho, Redmond WA20.56
21Julie Smith, Vancouver BC20.25
21Nicholas Stock, North Vancouver BC20.25
23David Brower, Portland OR19.22
24Larry Lang, Richland WA18.44
25Shelley Kempner, Annapolis MD18.29
25Suzanne Geib, Bellevue WA18.29
27Bruce Dudzik, Richland WA17.81
28Brian Glubok, New York NY17.72
28Harold Antonson, Olympia WA17.72
30David Taylor, Seattle WA17.14
30Howard Epley, Kent WA17.14
32Beth Loehnen, Missoula MT16.07
32Michael Boreson, Kalispell MT16.07
34Marty McCune, Seattle WA15.90
34Mary McCune, Seattle WA15.90
36Denise McKay, Vernon BC15.41
36Don McKay, Vernon BC15.41
38Ann Romeo, Seattle WA15.04
38Ray Miller, Seattle WA15.04
40Beth Coones, Spokane WA14.87
40John Adams, Cheney WA14.87
42Connie Marfell, Milwaukee OR14.49
42Patti Hartley, Kenmore WA14.49
44Peter Barthels, Cheney WA14.02
44Ronald Fleming, Spokane WA14.02
46Carol Christensen, Boise ID13.57
46Duane Christensen, Boise ID13.57
48Ken Scholes, Bellevue WA13.48
48Sandra Scholes, Bellevue WA13.48
50Normand Dominique, Kennewick WA13.31

Non-Life Master Leaders thru Friday

1Karen Madison, Spokane Valley WA23.59
2Bruce Dudzik, Richland WA17.81
3Normand Dominique, Kennewick WA13.31
4Chwen-I Liu, Richland WA13.21
5Dave Forrey, Nampa ID10.24
5Gregory Said, Boise ID10.24
7David Orcutt, Richland WA7.60
8Kay Alspaugh, Boise ID6.76
8Lindy Hamilton, Boise ID6.76
10Michele Pope, Spokane WA6.53
10Nely Johnson, Portland OR6.53
12Gayle Hanset, Sandpoint ID6.44
13Deanna Strieper, Baker City OR5.88
13Ed Strieper, Baker City OR5.88
15Arthur Bean, Richland WA5.22
15Mary Pat Bean, Richland WA5.22
17Susan Norton, Spokane WA5.13
18Doris Burma, Sunnyside WA5.06
19Brad Meinhold, Florence MT4.83
20Charlene Pepin, Walla Walla WA4.20
21Patricia Curtis, West Richland WA3.62
22Carol Gunderson, College Place WA3.45
22Janice Rolfe, Walla Walla WA3.45
24David Gelles, West Richland WA3.22
25Jim Adams, Richland WA3.06
26Russell Wing, Gig Harbor WA2.82
27Bonnie Russell-Hunt, Hayden ID2.49
27Patsy Neveau, Coeur D Alene ID2.49

Have a look at the masterpoints page to see totals for everyone, including red-gold breakdowns, updated each night by about midnight.



Friday Open Pairs

Winners: Connie Marfell, Patti Hartley

Leading by just under a full board at the break, event winners Connie Marfell, Patti Hartley never lost the event lead, finishing strongly to win by almost two and a quarter boards.  B winners Karen Rise and Karen Madison turned a half-board deficit into a half-board lead in the second session, recovering from a difficult third-last round with a strong second-last one to take the lead for good.  C winners Kay Alspaugh and Lindy Hamilton were only a few matchpoints behind at the break and won strat C by almost four full boards!

Two-session pairs event, scored in matchpoints.  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 2904

MPts Score A B C Friday Open Pairs (16, 15 tables)
ACBL Live Link
11.38 60.56% 1 Connie Marfell; Milwaukee OR; Patti Hartley; Kenmore WA
8.54 59.66% 2 Phyllis Rakevich; Tumwater WA; Ronald Woodard; Olympia WA
6.40 58.02% 3 1 Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA
4.80 56.99% 4 2 Suzanne Geib; Bellevue WA; Shelley Kempner; Annapolis MD
3.79 56.58% 5 Craig Jones - John Cissel; Boise ID
3.26 55.68% 6 Margaret Hart; Baton Rouge LA; Howard Parker; Clements CA
2.88 54.92% 7 3 Claire Valente - Karen Morton; Walla Walla WA
3.28 54.61% 8 4 Donna Parkes; Kennewick WA; Mary Ferguson; Richland WA
3.22 52.94% 5 1 Kay Alspaugh - Lindy Hamilton; Boise ID
2.42 48.35% 2 Ned Forman - Beverly Roy; Eugene OR
1.82 46.63% 3 Katherine Davis; Tacoma WA; Monica Butler; Gig Harbor WA

Friday Evening Swiss Teams

Winners: Cissel (A), Rise (B, C)

Photo finish in this one, with Cissel losing to Bates in the last round but finishing 2VP clear, then watching Rise get all the available VPs in the finale to get within 1 VP of the event win!

Swiss Teams event with 4 matches of 6 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits (by team average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1159

MPts VPs A B C Friday Evening Swiss Teams (8 teams)
ACBL Live Link
4.20 56 1 John Cissel - Craig Jones; Boise ID; Kevin Cline; Seattle WA; Dong Yan; Sammamish WA
3.15 55 2 1 1 Karen Rise; Leavenworth WA; Karen Madison; Spokane Valley WA; Karen Eveland; Lewiston ID; Renee Petersen; Moscow ID
2.36 54 3 Ross Bates; Castlegar BC; Marla Patterson; Arlington WA; Theresa Barthels; Cheney WA; Tom Edwards; Richland WA
1.82 49 2 2 Arthur Bean - Mary Pat Bean - David Orcutt; Richland WA; Marilyn Steele; Kennewick WA

Friday-Saturday Knockout Teams, Bracket 1: Qualifying

Semifinals: Epley vs Liss, Noland vs Romeo

Six teams were in bracket one and a full round-robin was played to get down to four for the knockout stage.

The Hideous Hog (in Training)'s pick for the final: Liss over Noland

Swiss Teams event with 5 matches of 10 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits : This event was NOT stratified.
Average masterpoints for players in this event: 8464

MPts VPs A Friday-Saturday Knockout Teams, Bracket 1: Qualifying (6 teams)
ACBL Live Link
2.08 76 1 Nanette Noland; Baton Rouge LA; Mike Passell; Plano TX; Justin Lall; Little Elm TX; John Kranyak; Las Vegas NV
2.08 56 2 Howard Epley, Kent WA; Mary McCune - Marty McCune - David Taylor, Seattle WA
1.56 46 1 Ann Romeo - Ray Miller, Seattle WA; Sun-O Ho, Redmond WA; Ronald Tracy, Edmonds 98026 WA
0.52 44 4 Carole Liss, San Rafael CA; Bruce Ferguson, Palm Springs CA; Dave Westfall, Spokane WA; Stanford Christie, Kirkland WA

Friday-Saturday Knockout Teams, Bracket 2: Qualifying

Semifinals: Bates vs Lombard, Dominique vs Demerit

Six teams were in bracket two and a full round-robin was played to get down to four for the knockout stage.

The Hideous Hog (in Training)'s pick for the final: Dominique over Bates

Swiss Teams event with 5 matches of 10 boards, scored in Victory Points (maximum 20 per match.  Strat limits : This event was NOT stratified.
Average masterpoints for players in this event: 1244

MPts VPs A Friday-Saturday Knockout Teams, Bracket 2: Qualifying (6 teams)
ACBL Live Link
2.08 83 1 Ross Bates - Dorothy Dore; Castlegar BC; Marty O'Malley - Kathy O'Malley; Pullman WA
2.08 64 2 Normand Dominique, Kennewick WA; Chwen-I Liu - Bruce Dudzik, Richland WA; Herbert Wampole, Pasco WA
1.04 44 3 Karen DeMeritt - Jane Hunt, Richland WA; Susie Ball, Yakima WA; Jim Dukelow, Benton City WA
1.04 38 4 Louise Lombard, Apache Junction AZ; Barbra Cowan - Barbara Kinney, Wenatchee WA; Mary Babcock, East Wenatchee WA

Friday Morning Side Game

Winners: Ronald Fleming, Peter Barthels

Today is the final day for Side Games and we'll have series standings tomorrow.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the I-82 Bridge Morning Side Game Series Side Game Series, session 3 of 4 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 500 - 2000 / C: 0 - 500.  
Average masterpoints for players in this event: 782

MPts Score A B C Friday Morning Side Game (4 tables)
ACBL Live Link
2.65 66.67% 1 Ronald Fleming; Spokane WA; Peter Barthels; Cheney WA
1.99 55.56% 2 Ian Kirk - Deanna Birch; Portland OR
2.46 51.39% 3 1 Gayle Hanset - Donald Hanset; Sandpoint ID
1.85 49.31% 2 Russell Wing; Gig Harbor WA; Siglinde Koellner; Richland WA

Friday Afternoon Side Game

Winners: Peter Barthels, Ronald Fleming

Today is the final day for Side Games and we'll have series standings tomorrow.

Single-session pairs event, scored in matchpoints.  Part of the Blue Bridge Afternoon Side Game Series Side Game Series, session 4 of 5 in the series.  (In a side game series you are free to play as many sessions as you wish, even with different partners.)  Strat limits (by pair average): A: 2000+ / B: 750 - 2000 / C: 0 - 750.  
Average masterpoints for players in this event: 1475

MPts Score A B C Friday Afternoon Side Game (3½ tables)
ACBL Live Link
2.65 61.96% 1 Peter Barthels; Cheney WA; Ronald Fleming; Spokane WA
2.46 56.52% 2 1 Keith Carter; Sandpoint ID; Bill Drayton; Sagle ID
1.85 54.69% 3 2 Gayle Hanset - Donald Hanset; Sandpoint ID

Click on 'Saturday' below to see information about Saturday's events!  Once the play for the day is over, and the results are processed, the daily pages will switch from event information to results.


Trivia answer: according to Wikipedia, Pasco is more populous than Richland and less populous than Kennewick, and that has been the case for decades, but the recent development of the West Pasco area where the tournament is being held has reduced the gap between the top two.