The 2018 Puget Sound Regional: Tuesday, August 21

Tuesday Event Results

Attendance Update: 349 tables thru Tuesday, and we have added an extra "Table Counts" link in the links bar that displays my colourful attendance spreadsheet, which you can use to track table counts, or even use as a graphic schedule of what types of events are happening when.  Check it out!



Overall Masterpoint Leaders thru Tuesday

Remember, incomplete events (such as the knockout teams that began Tuesday but does end until Wednesday evening) are not listed here.

1James Wu, Surrey BC32.13
1Sidney Yang, Richmond BC32.13
3Phyllis Rakevich, Tumwater WA31.60
4David Hildebrand, Lake Forest Pk WA29.78
4Stanley Roberts, Kirkland WA29.78
6Eric Pan, Burnaby BC29.60
6Jack Lee, Richmond BC29.60
8Ed Ulman, Portland OR25.60
8Stu Swan, Portland OR25.60
10Larry Pocock, Vancouver BC25.43
10Yue Su, Vancouver BC25.43

Non-Life Master Leaders thru Tuesday

1Judith Dubester, Seattle WA8.12
2Peter Outcalt, West Chester OH6.64
3Carolyn Wyman, Beaux Arts WA6.02
4Gene Gousie, Seattle WA5.74
5Ken Lockwood, Yakima WA5.54
6Paul Sekulich, Olympia WA5.34
7Kathy Brown, Issaquah WA5.18
8Patricia Kirkpatrick, Tacoma WA4.87
8Susan Vollmer, Federal Way WA4.87
10Jane McClure, Carnation WA4.41
10Linda Kitchen, North Bend WA4.41

For a complete masterpoint report thru Tuesday, check the masterpoints page!






Tuesday Open Pairs

Wire-to-wire win for James Wu and Sidney Yang!

The latest Northern Invasion saw James Wu and Sidney Yang hold on to their halftime lead, winning all three strats in a tough open field!

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score A B C Tuesday Open Pairs (26½, 27 tables)
32.13 60.12% 1 1 1 James Wu, Surrey BC; Sidney Yang, Richmond BC
24.10 59.83% 2 Stu Swan - Ed Ulman, Portland OR
18.07 59.04% 3 Phyllis Rakevich, Tumwater WA; Ronald Woodard, Olympia WA
13.55 57.69% 4 Mark Itabashi, Murrieta CA; July Ratley, Redding CA
10.71 55.05% 5 Stanley Roberts, Kirkland WA; David Hildebrand, Lake Forest Pk WA
9.18 55.00% 6 Mike Bovarnick, Mercer Island WA; Diana Thompson, Bellevue WA
8.03 54.93% 7 David Hu, Richmond BC; William Ge, Burnaby BC
10.71 54.57% 8 2 Louis-Amaury Beauchet, Sherwood OR; Gustav Axen, New Westminster BC
8.03 54.39% 9 3 David Roselle, Kirkland WA; Sue Anderson, Seattle WA
5.84 53.97% 10 Robert Todd, Tallahassee FL; Judy Hyde, Los Angeles CA
6.02 53.46% 11 4 Farhad Nozari, Woodinville WA; Marilyn Breeze, Bellevue WA
4.94 53.37% 12 5 Nancy Cook, Sacramento CA; Dora Lee, Nanaimo BC
4.59 53.36% 13 6 Joseph Ulrich, Arlington WA; Dex Stuberg, Seattle WA
4.28 53.13% 14 7 Judy Slemmons - George Slemmons, Bellevue WA
3.78 52.77% 8 Gary Haldane - Sharon Miller, Issaquah WA
4.28 52.61% 2 Doug Sanders, Grandview WA; Ken Lockwood, Yakima WA
3.21 51.54% 3 Ben Drajpuch - Stephen Kalish, Redmond WA
2.41 50.48% 4 Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA
1.90 48.57% 5 Barbara Higgins, Redmond WA; Alan Tesler, Mercer Island WA



Tuesday Gold Rush 0-750 Pairs

Strong Start, stronger finish for Team Batra!

Kamlesh and Shiv Batra were fourth at the break with a fine score of nearly 59%, but poured it on in the evening session with a 63%er for the win!  The top three places were taken by the three strat winners: Paul Sekulich and Peter Outcalt also improved slightly in the evening to win the under 300 strat, and Arthur Resnick - William Tenneson, Seattle WA won the under-200 strat after leading the event at halftime.

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score 7 3 2 Tuesday Gold Rush 0-750 Pairs (21, 21 tables)
7.12 61.37% 1 Kamlesh Batra - Shiv Batra, Mercer Island WA
5.34 60.01% 2 1 Paul Sekulich, Olympia WA; Peter Outcalt, West Chester OH
4.01 56.76% 3 2 1 Arthur Resnick - William Tenneson, Seattle WA
3.00 56.41% 4 3 2 Ted Parker - Joanne Parker, Abbotsford BC
2.60 56.32% 5 D John Cunningham, Lake Forest Pk WA; Bill Davis, Woodridge IL
2.03 55.88% 6 4 Richard Crawford - Barbara Crawford, Lacey WA
1.78 54.70% 7 5 Susan Hornung, Lake Oswego OR; Ed Arthur, Rockaway Beach OR
1.58 54.47% 8 Richard Sentner, Bow WA; Dan Betts, Seattle WA
1.99 54.32% 9 6 3 John Sims - Terry Gaddis, Seattle WA
1.49 52.69% 10 7 4 Douglas Johnson, Gig Harbor WA; Steve Gillett, Tacoma WA
1.19 52.57% 11 Steven Mark Lewis - Jolanta Janowski, Kirkland WA
1.18 51.88% 5 Jay Finkelstein, Bellevue WA; Edward Lechner, Seattle WA



Tuesday Evening Swiss Teams

Winners: Epley (A), Emmerson (B), Thor (C)

Team Epley won all four matches and only dropped 10 VPs from a perfect 80.  B winners Emmerson took 38 out of 40 in their final two matches after a rough start against two Flight A teams.  C winners Thor also overcame some unlucky draws of Flight A teams, winning enough VPs against tough opposition to separate them from the other C teams.

Program note: tomorrow evening's single session team event will be a Board-A-Match Swiss.  Scoring and match pairings are based on boards won instead of IMPs, and a ten point difference is enough to win a board!  Give it a try!

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts VPs A B C Tuesday Evening Swiss Teams (11 teams)
3.92 70 1 Howard Epley, Kent WA; Patti Hartley, Kenmore WA; Leo Glaser, Lake Country BC; Barbara Nist, Seatac WA
2.94 53 2 Kay Enfield, Santa Fe NM; Robert Morris, Houston TX; Patrick Dunn - Polly Dunn, Bellevue WA
2.58 45 3 1 John Emmerson, Federal Way WA; Christine McKenna, Edmonds WA; Melinda Westgate, Mercer Island WA; Valerie Lycette, Issaquah WA
1.94 43 4 2 Joel Fuhrman, Kirkland WA; Nelson Davis - Victor Bremson, Seattle WA; Ben Bomber, Vancouver WA
1.45 39 3 Marla Patterson - David Fallen, Arlington WA; Art Hutton - Jackie Hutton, Stanwood WA
1.59 38 1 Sandy Thor, Seattle WA; Susanne Sherburne - Linda Allen - David Mac Auley, Bellingham WA



Tuesday-Wednesday Welcome Knockout Teams Semifinalists

Bracket I (10 original teams with an average of 7755 masterpoints per player)

Masterpoints: 1st: 39.54 gold — 2nd: 27.68 gold — 3rd/4th: 15.82 gold — Match Award: 3.95 red — ACBL Live link to brackets

Semifinals: (Wednesday at 1:00, finals at 7:00)

Michael LeVine, Atlanta GA; Eddie Wold, Houston TX; Roger Bates, Las Vegas NV; David Grainger, Etobicoke ON; Greg Hinze, San Antonio TX vs Eric Pan, Burnaby BC; Jack Lee, Richmond BC; Yue Su - Larry Pocock, Vancouver BC
Hideous Hog (In Training)'s prognostication ... Levine over Schreiber in the final
Alain Schreiber - Ken Scholes, Bellevue WA; Ray Miller, Seattle WA; Dave Westfall, Spokane WA; John Moffat, Bellingham WA vs Nanette Noland, Baton Rouge LA; Mike Passell, Plano TX; Geoff Hampson, Las Vegas NV; Brad Moss, Denver CO

Bracket II (15 original teams with an average of 1420 masterpoints per player)

Masterpoints: 1st: 21.07 gold — 2nd: 14.75 gold — 3rd/4th: 8.43 gold — Match Award: 2.11 red — ACBL Live link to brackets

Semifinals:

Isabel Chernoff - Jane Youngberg, Surrey BC; Richard D'Litzenberger - Brian Koblenz, Leavenworth WA vs Dianne Cox - Dennis Duryea, Redmond WA; Bryan Gerard, Bellevue WA; Joyce Williamson, Kirkland WA
Hideous Hog (In Training)'s prognostication ... Tippet over Cox in the final
Robert Richardson - Candace Allen, Clinton WA; Joel Castoriano, Mercer Island WA; Diane Felure, Vashon WA vs John Tippet, Fort Collins CO; Loring Harkness III, Kilauea HI; Marilyn Olson - Barbra Cowan, Wenatchee WA

Bracket III (13 original teams with an average of 585 masterpoints per player)

Masterpoints: 1st: 12.63 gold — 2nd: 8.84 gold — 3rd/4th: 5.05 gold — Match Award: 1.26 red — ACBL Live link to brackets

Semifinals:

Tim Berta, Sequim WA; Razon Johnson, Kingston WA; Susan Waggoner, Mercer Island WA; Bonnie Broders, Port Townsend WA vs Paul Huntress, Auburn WA; Lynne Phillips, Sammamish WA; Leigh Castoldi, Renton WA; Paul Evanoff, Kent WA
Hideous Hog (In Training)'s prognostication ... Saul over Huntress in the final
Darlene Allen, Squamish BC; Denise Holst, Courtenay BC; Meg Okada, Seattle WA; Philip Woo, Bellevue WA vs Moises Saul - Elizabeth Saul, Bellevue WA; Irving Sonkin, Kirkland WA; Leah Sieg, Seattle WA



Tuesday Morning Side Game

Game 1 of 5 in Morning Side Game Series

See down below for a quick explanation of how Side Game Series work and how you can get gold points.  The other two series began on Monday and have two sessions in the bag, but starting on Wednesday we will have leaders in the Morning series as well.

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score A B C Tuesday Morning Side Game (12 tables)
4.17 62.50% 1 Jack Lee, Richmond BC; Eric Pan, Burnaby BC
3.13 61.90% 2 Dean Altschuler, Bellingham WA; Lynda Cole, Anacortes WA
2.35 59.23% 3 Ralph Cole, Anacortes WA; Charles Burns, Vancouver WA
3.32 58.33% 4/5 1/2 1 Ann Swanson, Renton WA; Rick Swanson, Bothell WA
3.32 58.33% 4/5 1/2 Brian Koblenz - Richard D'Litzenberger, Leavenworth WA
0.99 58.04% 6 Valentin Kovachev, Las Vegas NV; Diana Marquardt, Del Mar CA
2.13 55.95% 3 Margaret Moen, Seattle WA; Paula Strand, Kirkland WA
1.73 54.46% 4 2 Vicki Rauscher, Shoreline WA; Mollie Campbell, Ketchum ID
1.20 54.17% 5 Martin Gelfand - Charles Gravenkemper, Seattle WA
1.26 52.38% 6 Doug Sanders, Grandview WA; Ken Lockwood, Yakima WA
1.29 51.19% 3 Patricia Kirkpatrick, Tacoma WA; Susan Vollmer, Federal Way WA
0.97 48.81% 4 Nigel Williamson, Victoria BC; Betsy Woods, Coquitlam BC



Tuesday Afternoon Side Game

Game 2 of 6 in Afternoon Side Game Series

ACBL Live direct link to results for this event.

Leaders in the Afternoon and Evening Series' as well as a quick explanation of how Side Game Series' work, and how you can win gold points, is below.  (The Morning series has only had one session so far so there is not enough data for leasders yet.)


MPts Score A B C Tuesday Afternoon Side Game (11 tables)
3.98 63.89% 1 Dean Altschuler, Bellingham WA; Lynda Cole, Anacortes WA
2.99 59.95% 2 Hubert Wallenfels, Seattle WA; Les Fouks, Vancouver BC
2.99 54.86% 3/4 1/2 Tracey Guice, Seattle WA; Andrea James, Auburn WA
2.99 54.86% 3/4 1/2 Bruce Brownfield, Graham WA; Pete Cowles, Lynnwood WA
1.26 53.47% 5 Ralph Cole, Anacortes WA; Charles Burns, Vancouver WA
1.68 52.55% 6/7 3/4 Paula Strand, Kirkland WA; Peggy Moen, Seattle WA
2.14 52.55% 6/7 3/4 1 Eric Benson - Roberta Macomber, Yakima WA
1.61 52.08% 5 2 Karen Rise, Leavenworth WA; Karen Madison, East Wenatchee WA
1.20 49.31% 3 Betsy Bohnert - Dale Strawn, Seattle WA



Tuesday Evening Side Game

Game 2 of 6 in Evening Side Game Series

ACBL Live direct link to results for this event.

Leaders in the Afternoon and Evening Series' as well as a quick explanation of how Side Game Series' work, and how you can win gold points, is below.  (The Morning series has only had one session so far so there is not enough data for leasders yet.)


MPts Score A B C Tuesday Evening Side Game (8 tables)
3.41 62.50% 1 1 1 Pete Cowles, Lynnwood WA; Clay Laughary, Renton WA
2.56 61.90% 2 2 William Campbell, Mercer Island WA; Ted Bartunek, Kent WA
1.92 61.61% 3 Dell Berg, Redmond WA; Rex Tu, Bellevue WA
1.47 53.87% 4 Lea Rogers, Spokane WA; G Gard Hays, Veradale WA
1.81 51.49% 5 3 Paula Strand, Kirkland WA; Donald Stark, Seattle WA
1.36 51.19% 4 Muhunthan Sivapragasam, Redmond WA; Andrea James, Auburn WA
1.06 49.11% 5 Joan Stark - Edward Stark, Happy Valley OR
1.49 46.13% 2 Jack Yuan, Bellevue WA; Yoko Reilly, Redmond WA



Side Game Series Leaders

Afternoon and Evening Series after two of six sessions

How Side Game Series Work: There are side pair games in every session from Monday Afternoon thru to Saturday Evening at this tournament.  They are groupwed into three distinct series as follows:

Each series will determine individual winners for gold point awards by summing each player's best two games (even if played with different partners) by percentage.  Two 63% games in the same series will get you a very good score of 126% for that series.  Adding a 65% game will improve your score to 128%!  At the end of the series the top individuals, usually six but depends on attendance in the series as a whole, will win gold point awards!  These awards replace the ones you won in the games themselves, unless your session awards are greater (in which case you will get the gold point awards plus the difference in red points).  We'll list the leaders each day so you can track your progress.


Sum Of
Best Two
Rank Afternoon Side Game Series Leaders (96 players so far)
112.77% 1/2 Dean Altschuler, Bellingham WA, Lynda Cole, Anacortes WA
109.03% 3 Pete Cowles, Lynnwood WA
107.57% 4/5 David Gustafson, Stillwater MN, Michael Rickus, Newport OR
103.64% 6 Ralph Cole, Anacortes WA
100.70% 7/8 Ron Beall - Jennifer Beall, Bellingham WA
98.04% 9 Margaret Moen, Seattle WA
95.69% 10 Hubert Wallenfels, Seattle WA
90.92% 11/12 Robert Simpson, Ocean Shores WA, Beverly Simpson, Kirkland WA

Sum Of
Best Two
Rank Evening Side Game Series Leaders (115 players so far)
120.61% 1/2 Clay Laughary, Renton WA, Pete Cowles, Lynnwood WA
113.25% 3 G Gard Hays, Veradale WA
105.98% 4 Muhunthan Sivapragasam, Redmond WA
105.25% 5/6 Edward Stark - Joan Stark, Happy Valley OR
95.90% 7/8 Mary Babcock, East Wenatchee WA, Barbara Kinney, Wenatchee WA
93.88% 9/10 Yoko Reilly, Redmond WA, Jack Yuan, Bellevue WA
92.65% 11/12 David Gustafson, Stillwater MN, Michael Rickus, Newport OR
80.31% 13 Gordon Delf, Kelowna BC
76.61% 14/15 Julia Yan Ye - Gary Jun Ye, Bothell WA



Tuesday Afternoon 199er Pairs

Shively and Shively emerge in a photofinish!

Very close finish among the three top pairs, with a few more not far behind!

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score D E F Tuesday Afternoon 199er Pairs (12 tables)
2.73 59.88% 1 1 1 Chuck Shively - Gretchen Shively, Seattle WA
2.05 59.16% 2 2 Deborah Cleveland, Mercer Island WA; Patricia Johnson, Sammamish WA
1.54 58.27% 3 3 Eric Swanson - Patti Hulvershorn, Seattle WA
1.15 57.85% 4 Stanley Slete, Auburn WA; Robin Farmer, Seatac WA
1.22 55.32% 5 4 2 Jonathan Weyn, Seattle WA; Nancy Hertl, Edmonds WA
0.92 53.58% 6 5 3 Rasool Doneshvar - Shirley Metcalf, Woodinville WA
0.69 53.38% 6 4 Marilyn Sylvestre, Sarasota FL; Allyson Welsh, Monroe WA



Tuesday Evening 199er Pairs

Williams and Tone set the pace!

Another three strat win in the 199er games!  The 0-50 pairs are strong in this tournament!

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score A B C Tuesday Evening 199er Pairs (5 tables)
1.86 64.38% 1 1 1 Gail Williams, Seattle WA; Sandra Tone, Renton WA
1.40 59.25% 2 2 Susan Meredith - Nancy Hertl, Edmonds WA
1.05 56.63% 3 Stanley Slete, Auburn WA; Robin Farmer, Seatac WA
0.98 54.75% 4 3 Cory McCaig, Delta BC; Betty Brophy, White Rock BC
1.00 48.25% 4 2 Ginny Barklow - Anne Notman, Sequim WA



Click on 'Wednesday' below to see what's on tomorrow!