The 2018 Puget Sound Regional: Monday, August 20

Opening Day Event Results!




Attendance So Far:

134½ tables, up from 122 at this point last year, a 10.2% increase.  A nice tweak of the schedule from last year seems to have had a good effect, delaying the start of knockout action until tomorrow and starting everyone off in Swiss Teams or side games.


Monday Open Swiss Teams

A Northern Invasion for the First Two-Session Open Win of the Week!

The Pan team lost only one match in round two, by a single IMP, and won by 15 VPs.  The other strat winners were way ahead of second place at the end as well, a 12 VP gap in strat B and a 13 VP gap in strat C!

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts VPs A B C Monday Open Swiss Teams (29 teams)
25.43 98 1 Eric Pan, Burnaby BC; Yue Su - Larry Pocock, Vancouver BC; Jack Lee, Richmond BC
19.07 83 2 David Hildebrand, Lake Forest Pk WA; Sun-O Ho, Redmond WA; Jim Aitken, Bellevue WA; Stanley Roberts, Kirkland WA
14.30 81 3 Nanette Noland, Baton Rouge LA; Mike Passell, Plano TX; Brad Moss, Denver CO; Geoff Hampson, Las Vegas NV
10.73 78 4 1 John Emmerson, Federal Way WA; Dave Walker - David Binney, Seattle WA; Andrea James, Auburn WA
7.88 77 5/6 Robert Morris, Houston TX; Kay Enfield, Santa Fe NM; Polly Dunn - Patrick Dunn, Bellevue WA
7.88 77 5/6 Ray Miller - Scott Chupack - Dave Grubbs - David Taylor, Seattle WA; Stephen Hosch, Olympia WA
6.36 73 7 Ken Scholes - Sandra Scholes, Bellevue WA; Barbara Nist, Seatac WA; Patti Hartley, Kenmore WA
6.91 66 2 1 Karen Hudesman - Larry Baum - Paul Wayne English - Judith Dubester, Seattle WA
4.54 64 3/4 John Swanson - Reidun Decker - Sue Anderson - Cynthia Glad, Seattle WA
4.54 64 3/4 John Massman III, Seattle WA; Galen Hesson, Shoreline WA; Kenneth Hovda, Bothell WA; Paul Gelb, Palm Springs CA
3.07 61 5 William Campbell, Mercer Island WA; Joel Fuhrman, Kirkland WA; Ross Willingham Jr, Federal Way WA; Jules Bue, Kent WA
3.56 53 2 Paul Huntress, Auburn WA; Leigh Castoldi, Renton WA; Paul Evanoff, Kent WA; Lynne Phillips, Sammamish WA
2.67 52 3 Allen Custer, Edmonds WA; Sonia Arsene - Yat Sing Ma, Lynnwood WA; Krishna Rustagi, Seattle WA
2.00 49 4 Ernst Staudt, Everett WA; Evan Stoll, Jr, Kingston WA; Tommy Bailey, Shoreline WA; Larry Pilger, Arlington WA



Monday Gold Rush 0-750 Swiss Teams

Winners: Wyman (7, 4, 3)

Strat limits were adjusted to avoid having an glut of teams in the 300-750 range, and few or no overalls for the lower strats.  In the end it mattered little as three teams under 300 aaverage took the top spots!  The two top teams won five of six and played one another in the first round!  Wyman won but faltered against Freeling in the penultimate match, then poured in on in the finale!

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts VPs 7 4 3 Monday Gold Rush 0-750 Swiss Teams (14 teams)
4.41 101 1 1 1 Carolyn Wyman, Beaux Arts WA; Kathy Brown, Issaquah WA; Jane McClure, Carnation WA; Linda Kitchen, North Bend WA
3.31 86 2 2 2 Patricia Kirkpatrick - Marcia Cramer, Tacoma WA; Susan Vollmer, Federal Way WA; David Harrowe, University Pl WA
2.48 70 3 3 Terence Block, Bellevue WA; Allen Sussman - Carl Berkenwald, Mercer Island WA; Rodney Waldbaum, Kirkland WA
1.67 69 4/5 Sandy Freeling - Christine McKenna, Edmonds WA; Dean Dubofsky - Trish Webb, Bellevue WA
1.67 69 4/5 Rebecca Brown - Rose Marie Norton-Nader - John Nader - Nora Demmert, Bellingham WA
1.33 62 4 Steve Kasner, Bellevue WA; Mark Boucher, Centennial CO; Dan Betts, Seattle WA; Douglas Johnson, Gig Harbor WA



Monday Afternoon Educational Foundation Pairs

Also the First Game of the Afternoon Side Game Series.

A slight bump in the masterpoints for this game for the tournament contribution to the ACBL Educational Fund.

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score A B C Monday Afternoon Educational Foundation Pairs (16.5 tables)
7.88 70.67% 1 Valentin Kovachev, Las Vegas NV; Diana Marquardt, Del Mar CA
5.91 60.34% 2 1 Darla Perman, Kent WA; Roberta Reaber, Seattle WA
4.43 59.94% 3 2 Terrance Chinn - Ken Fox, Seattle WA
3.32 57.64% 4 Phyllis Rakevich, Tumwater WA; Jessie Brunswig, Fountain Hills AZ
2.76 57.05% 5 Robert Todd, Tallahassee FL; Judy Hyde, Los Angeles CA
2.45 56.42% 6 3 1 Ann Swanson, Renton WA; Richard Swanson, Bothell WA
1.97 56.41% 7 4 David Gustafson, Stillwater MN; Michael Rickus, Newport OR
1.73 54.49% 8 5 2 Gary Jun Ye - Julia Yan Ye, Bothell WA
1.09 54.17% 6 Ouida McCullough, Bellingham WA; Pete Cowles, Lynnwood WA
1.29 50.32% 3 Jean Fitzgerald, Issaquah WA; Carol Schroeder, Redmond WA
0.97 49.48% 4 Nancy Price, Medina WA; Mary Greeniaus, Redmond WA



Monday Afternoon 199er Pairs

66.27% for Riviera and Kerr!

Not sure what happened in the evening, the 199er Pairs doesn't seem to have come off.  There are games scheduled for 1pm and 7pm daily, (except for Saturday Evening).

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score A B C Monday Afternoon 199er Pairs (7.5 tables)
2.23 66.27% 1 Charlotte Riviera, Bellevue WA; Joanne Kerr, Kirkland WA
1.87 62.70% 2 1 Carlyn Gauen, Sammamish WA; Yoko Tilley, Bellevue WA
1.40 59.52% 3 2 Barbara Sivertsen, Edmonds WA; Jeanne Johnson, Kirkland WA
1.12 56.60% 4 3 Betsy Bohnert - Dale Strawn, Seattle WA
0.79 56.25% 5 4 Maritza Aubrey, Redmond WA; Amy Curtis, Clyde Hill WA



Monday Evening Charity Pairs

Also the First Game of the Evening Side Game Series.

A slight bump in the masterpoints for this game for the tournament contribution to the ACBL Charitible Fund.

ACBL Live direct link to results for this event.


MPts Score A B C Monday Evening Charity Pairs (24.5 tables)
10.21 72.04% 1 Phyllis Rakevich, Tumwater WA; Jessie Brunswig, Fountain Hills AZ
7.66 65.80% 2 Valentin Kovachev, Las Vegas NV; Diana Marquardt, Del Mar CA
5.74 65.23% 3 1 1 Gene Gousie, Seattle WA; Huang Zeng, Bothell WA
5.10 64.38% 4 Ronald Woodard - Gregory Trautman, Olympia WA
3.98 61.27% 5 2 2 Ben Bomber, Vancouver WA; Grant Davis, Mercer Island WA
3.57 61.15% 6 Mark Itabashi, Murrieta CA; July Ratley, Redding CA
2.99 60.84% 7 3 Darla Perman, Kent WA; Roberta Reaber, Seattle WA
2.55 60.01% 8 Lynn Hays, Veradale WA; James Lindemann, Spokane WA
1.13 59.38% 9 Dudley Brown, Grandview WA; G Gard Hays, Veradale WA
2.56 58.11% 10 4 3 Pete Cowles, Lynnwood WA; Clay Laughary, Renton WA
1.79 58.06% 5 4 Robert Bleil, Port Orchard WA; Todd Flowerday, Silverdale WA
1.28 56.14% 6 Joan Stark - Edward Stark, Happy Valley OR
1.74 53.46% 5 Jeanne Johnson, Kirkland WA; Barbara Sivertsen, Edmonds WA
0.73 53.13% 6 David Peeples, Moses Lake WA; Ronald McMullen, Shoreline WA

Click on 'Tuesday' below to see what's on tomorrow!